laps haige 3kuud 05.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,minu lugu järgmine:tüdruk(3 aastane),kes oma elujooksul väga-väga vähe haige olnud,on nüüdseks seda juba kolm kuud.Selle aasta augustist hakkas ta käima lasteaias,septembri keskel jäi ta nohusse,sealt edasi tuli köha,siis kadus hääl ja kurk oli valus.Samuti kaasnes palavik(mitte kõrge).Kohalik perearst kirjutas antibiootikumid,sest tavaravimid ei aidanud.Tüdukul asi veidi paranes,arvasimegi,et kõik ok.Paari nädalapärast tulid kõik haigused tagasi ja veel hullemini.Läksime kurgu arsti juurde,tema ütles kurku vaadates,et oi,oi,oi mis siin toimub.Lapsel oli äge nina-neelu mandli põletik.Saime raviks kangemad antibiootikumid,puhastati nina tatist.Kui rohud võetud ei kadunud haigussümptomid kuhugi,oli ikka palavik köha,nohu.Läksime kohalikku haiglasse lastearsti juude sealt võeti vereproov(näpust) ja ninast proov.Veri oli õnneks korras,ninast leiti mingi bakter aga ei pidavat ohtlik olema.Anti meile kaasa inhalaator,ei aidanud seegi.Läksime uuesti kurguarsti juurde,saime hormoonravi.See kõik oli umbes kuu aega tagasi ja tüdruk ikka haige.Vahepeal oli nagu paranemist märgata,kuid alates laupäevast tulid kõik sümptomid tagasi.Ah jaa,vahepeal oli tal veel põiepõletik,pissiproov oli väga-väga paha olnud,et perearst kaalus haiglasse panekut,kuid veri oli ok siis ei teinud seda.Väga oluline detail on ka see,et perre sündis septembri keskel uus liige.Olen kuulnud,et selletõttu võib ka suurem laps pikalt haige olla,et stress.
Küsiks teie arvamust,kuhu peaksin pöörduma,kes teab head spetsialisti kes oskaks meid aidata?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt- haiguseilmingud, mis Teie 3. aastasel tütrel on, ei ole tõenäoliselt olulisel määral seotud teise lapse sündimisega perre. Kogu haiguse lugu lugedes jääb pigem mulje, et seoses lasteaeda minekuga, on lapsel üks viirusinfektsioon järgnenud teisele. Algus augustis nohu, köha, kurguvalu ja häälekähedus, on viirusinfektsiooni avaldused. Lisandus veel ka nina-neelu mandli e. adenoidi põletik ja jälle uus viirusinfektsioon. Selline situatsioon ei ole erandlik ja lasteaeda minek toob kaasa olukorra, kus on võimalus ikka ja jälle saada uus viirus, sest ikka keegi köhib või on nohune. Eelkoolieas on ka hingamisteede limaskestal kaitsekehi vähe ja nohu-köha põdemine 8-9 korda aastas on päris tavapärane. Koolimineku eaks on kaitsekehi hingamisteede limaskestal ja ka seedetrakti limaskestal enamusel lastel sama palju kui täiskasvanulgi ning põdemine jääb harvemaks. Mis antud olukorra aitaks? Karastamine, vitamiinid ja/või punane päevakübar olulist efekti kahjuks ei anna. Abi oleks sellest, kui saaksite lapse mõneks ajaks (1-2kuuks) lasteaiast koju jätta. Siis saaks ta üksteisele järgnevatest infektsioonidest kosuda.
Kui on vajadust, saab perearst saata konsultatsioonile kas Tallinna Lastehaiglasse või Tartu Lastekliinikusse, olenevalt sellest, kus piirkonnas elate. Kui Teil on soovi ja ka võimalust tulla Tartu Lastekliinikusse, saaksin kohe jaanuari alguses koos noortega, kes arstiks õpivad, Teie lapse juhtumit arutada. Võtke palun ühendust tel. 7 319 573 sel nädalal.
Lugupidamisega

Heli Grünberg