ikka haemofilus 07.11.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Ikka pole veel pilt selge:) Mul on kolm last, kaksikud jäid sellest vaktsiinist napilt ilma, on kolmesed. Ja siis veel kahekuune laps, keda pole veel vaktsineeritud. Kohtusime selle perega, kus nüüd on haige laps, kuu aega tagasi, kui meningiiti veel polnud. Küsin siis nii: kas see, et laps juba kandis seda bakterit, kuigi haige veel ei olnud, võis ohtlik olla? Kui ta nüüd terveks ravitakse, kas siis peaks pärast mingit aega distantsi hoidma? Kas bakter nakkub või juhtub see ainult haiguse ägedas faasis?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuu aega tagasi olnud kontakt praegu meningiiti põdeva lapsega ei peaks olema ohtlik. Kui meningiiti põdev laps on terveks ravitud, ei ole ta enam nakkusohtlik.
Profülaktilist ravi Haemophilus influenza meningiidi korral tehakse vaid pereliikmetele ja ajutise lühiaegse kontakti korral ei ole profülaktiline ravi vajalik.
Rõhutan veelgi, et kõige parem profülaktika raske haiguse ärahoidmiseks on vaktsineerimine. Teie noorim laps peaks saama esimese haemofiluse vastase süsti kolmekuusena.

Lugupidamisega,
Tiia Voor