Öine söömine 04.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on 1 aasta ja 6 kuused kaksikud poisid. Mure on selles, et öösiti tahavad nad endiselt piimapudelit. Neile on ükskõik, kas poepiim või NAN-2, mida nad beebieast saanud on (rinda ei saa nad juba pisut üle aasta), peaasi, et oleks piimapudel. Tavaliselt jäävad nad magama 20.30-21.30 vahel,siis on samuti piimapudelit vaja, nii umbes 150-180 grammi, hommikul on äratus 7.30-8.30. Öösel ärgatakse üles iga 2,5-3,5 tunni tagant, vahel ka tihemini.
Kusjuures nad ei ärka korraga, kummalgi on oma unereziim. Üks neist peab pikemaid vahesid ja on öid, kus ta piirdub ka vaid ühe söögikorraga, aga teine tahab raudselt öösel umbes 3 korda (vahel ka rohkem) süüa. Ärkamisega kaasneb nutt, mis ei lakka ei sülle võttes, ei teed, ei vett, ei morssi ega midagi muud juues. Ainult piim ja uni tuleb kohe. Piimahulk on tavaliselt 100-130g, kui ärkamiste vahe on 2,5 tundi või rohkem, kui ärkavad tihedamini, piisab ka 50-60 grammist. Mulle teeb see väga muret, sest kas selles vanuses lapsed ei peaks juba hommikuni ilma pausideta magama? Neid öid on vist küll võimalik ühe käe sõrmedel üles lugeda juba sünnist alates, kus üks neist ilma söögipausideta maganud on. Ma ei saa ka piima andmata jätta, sest muidu äratab kisa ka teise üles ja siis on hullumaja. Ei aita ka magamine eri tubades, sest ühe kaksiku kisa ajab teise ka korteri teises otsas üles. Beebina polnud neil erilisi gaasivalusid ega ka hambatulekuvaevusi, kogu aeg ainult nutu peale piim ja kohe jäävad tuttu. Ma ei suuda välja mõelda, miks nad niimoodi ärkavad, mis neil viga võiks olla ja mida ma peaksin ette võtma. On olnud öid, kus ma pole tohtinud neile piima anda (näiteks kui nad põdesid mingit oksendamisega viirushaigust), siis olimegi öösel tundide kaupa üleval, mina ühega, abikaasa teisega, kuni lõpuks loobusin ja andsin mingi piimanatukese neile kätte-kohe jäädi magama.
Kas oskate mulle mingit nõu anda, millise spetsialisti poole peaksin pöörduma? Või lihtsalt ootama, kuni nad sellest välja kasvavad?
Tänades
Ulvi

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Selliseid teise eluaasta lapsi, kes öösel söövad, on päris palju. See on algatuseks ja lohutuseks. Edaspidine jutt enam nii lohutav ei ole. Kuna vastuvõtul käib niisuguseid lapsi päris tihti ja sageli nõustame koos psühholoogiga, siis tean ka, mida tema soovitab. Üks ja ainus võimalus lõpuks öösel rahu saada, on öisest söötmisest loobuda. See on ühe lapsegi korral raske. Nagu isegi juba kogenud olete, on see kahe lapsega veelgi raskem. Lapsel on oma arengutähised ja vanused, millal mingi oskuse omandamiseks või millestki loobumiseks on parim aeg. Kui lapsele teisel elupoolaastal jooki hakata andma tassist, pole hiljem lutipudelist võõrutamise raskeid öid. Mida kauemaks lutipudel jääb, seda vaevalisem on võõrutamine ja seda enam püüab laps ennast kehtestada. Millised on veel probleemid, kui ööseti toita? Sageli tekib piimahammaste lagunemine ehk nn. lutipudelikaaries. Hambad on kontaktis piimasuhkruga ja see on hea pinnas hambakaariese tekkeks. Teine probleem on Teile juba hästi teada- ööd on rahutud, emal tekib unedefitsiit. Kolmas probleem- enamus lapsi, kes öösel söövad, on hommikul isutud.
Vahel soovitame lapse vanaema juurde viia või emal paariks päevaks ära sõita, sest vahel laheneb olukord niimoodi kergemalt. Kaks-kolm ööd on igal juhul rasked ja laps nõuab seda enam oma tahtmist, kui ta kordki on juba lutipudeli nutmise peale tagasi saanud. Usun, et kaksikute korral vajaksite ikka psühholoogi abi ja nõu ning konkreetselt Teie olukorra ja olude läbiarutamist. Võtke palun ühendust Tartu Lastekliiniku lastearst-psühholoogi Külli Muugiga, telefon 7 319 576. Head nõu saab kindlasti!

Edu soovides

Heli Grünberg