Imik ja antibiootikum 22.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere !
Olen 3-kuuse poisslapse ema. Poeg sündis 35-ndal nädalal enneaegsena. Praeguseks on ta küll juba kenasti kosunud, kuid nüüd vaevavad uued mured. Juba paar nädalat on lapsel olnud nohu, mille sai arvatavasti suurema venna käest. Olen pihustanud füsioloogilist lahust ja üritanud ka ninapumbaga, kuid nohu püsib. Nüüd lisandus sellele veel ka kerge köha ning hääl on hästi kähe. Perearst kirjutas Augmentini. Olen lugenud antibiootikumide negatiivse mõju kohta, eriti nii väikesel imikul. ( Allergiale ja astmale suurenenud risk ). Palun andke nõu, mida teha.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Antibiootikumide määramisel on kindlad näidustused ja ei ole saladus, et antibiootikumide määramine eriti nohu-köha raviks on vahel liiast. Nohu, köha ja hääle kähedus (kõripõletik), on enamasti viiruste poolt põhjustatud ja antibiootikumid viirustele ei mõju. Võib olla on lapsel mikroobide poolt põhjustatud haiguse kahtlus-kopsus räginaid või kõrvas ka kaasnevalt põletikku?
Häälekähedusele aitavad aerosoolid-auru hingamised hästi. Neid aga ei saa kodus imikule ise teha. Selleks on vaja vastavat aerosooli aparaati, mis pihustab lahuse ja aur ei ole kuum. Kui elate haigla läheduses, kus on lasteosakond, saab enamasti aerosooli hingamist tegemas käia 2-3 korda päevas.
Paranemist soovides Heli Grünberg