10-kuusel beebil suur kaka ja valus kakada 25.01.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

10-kuune laps kakab regulaarselt 1 kord päevas, kuid väljaheide on ühes tükis ja väga suur. Sellega seoses on beebil kõvasti punnitamist, nutab ja läheb näost punaseks. Verd ei ole, kaka on katsudes pehme, kuid ikkagi üks suur pabul. Joob Aptamili, aga ajaga aina vähem, sest tahab rohkem tahket toitu. Joob päevas max 400 ml. Öösel ei söö. Selles vanuses beebile soovitatakse 700 ml piima päevas, aga seda kuidagi täis ei tule... Püreesid sööb isukalt, annan palju ka vett ja mehu, et kaka pehmem oleks. Ometi on selline häda juba kuid kestnud ja tahaks beebit kuidagi aidata. Mida teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps sööb rohkem püreesid, siis võibki tema piimakogus jääda väiksemaks. Tähtis on, et laps kasvab ja võtab kaalus juurde, siis saab ta ka kõik vajaliku oma toiduga kätte.
Kui laps kaldub kõhukinnisusele, võiks just lisatoit aidata kaka pehmemaks muutmisel. Pehmendava toimega on õun, pirn, ploom, kaerahelbed, punapeet ja igasugune juurvili soodustab normaalset seedimist. Kui laps kaldub kõhukinnisusele, siis soovitatakse vähendada nisutooteid (manna, küpsised, sai, pastatooted). Pudru tegemisel eelistada täisteraviljadest kuivained. Kui laps on nõus sööma, siis võiks olla köögi- ja juurviljad purustatud, mitte enam püreeritud. Ka hapendatud maitsestamata piimatooteid võib hakata pakkuma, needki rikasatavad seedetrakti mikrobioomi ja seeläbi soodustavad normaalset kakamist.
Lapse toitmise kohta info https://www.elselts.ee/els/images/lapsevanemad/2020/imik_vlaps_toit_koduleht.pdf

Lugupidamisega,
Tiia Voor