Kõhutegevus 28.12.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Viimasel paaril aastal lapse väljaheide enamasti pehmem - ei saa öelda, et kõht lahti, kuid väljaheide kehvasti vormitud, potis kuhi väiksemaid pehmeid väljaheiteosiseid. Värvilt enamasti tavapärane pruun, kuid viirushaiguse põdemise ajal ka heledam. Perearsti juures sügisel tehtud vereanalüüs, mis korras (sh ASAT ja ALAT). Sööb tavapäraselt, kuid tahkemaid teraviljatooteid (leib) vähe. Kõhuvalu ei kurda, on vahel harva, siis jäänud mulje gaasivaevustest. Kaal 46 kg, pikkus 137 cm. Kas peaksin muretsema?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Vaatasin kaalu- ja kasvukõveratelt, et laps pigem kerges ülekaalus, st vaatamata sellele, et väljeheide on pehmem, ei ole tekkinud toitainete puudust. Kas iste on kord päevas või rohkem? Lapsel endal kaebused puuduvad ja perearsti poolt tehtud uuringud olid ka korras. Olemasoleva info põhjal ei jää praegu haiguse kahtlust. Kui üks kord päevas on pehmem väljaheide ja pole kaalulangust ning väljaheites pole lima ega verd ja laps ise kaebusteta, pole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor