Jälle suur kõht 08.04.02 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kunagi andsite nõu 5-aastase tüdruku suure kõhu kohta. Nüüd oleme asjaga sealmaal, et teeme juba mitmendat kuud perearsti nõuandel igal õhtul kõhulihaste harjutusi ( "jalgrattasõit", istessetõus, jalgade tõstmine ). Kehakaal ei ole tõusnud, pikkust on juurde tulnud. Aga mis ei kao, on punnis kõht. Laps ei ole sugugi istuva eluviisiga - jookseb, turnib, mängib. Kurb on vaadata last, kes jääb muidu järjest saledamaks, nagu ikka liikuvad 5-aastased, aga kõht on nagu konnal.

Mäletan, et kunagi, kui mu vanemal lapsel 3-kuuselt oli algav rahhiit, oli tal samasugune konnakõht. Arvasite ka Teie oma vastuses, et võib olla tegu rahhiidiga. Kuid muid sümptomeid ei ole, ainult see suur kõht.

Ahjaa, millegipärast ei meeldi talle lihatooted, isegi viinerid ja vorst mitte. Lihatoodetest sööb ainult kalapulki ja muna ( omletti ), nõus ka juustuga. Vahel harva paar ampsu hakklihakotletti või šnitslit. Parema meelega sööb hoopis aedvilju ja keedetud kartulit. Kas see võib olla üks punnkõhu põhjustest?

Kas näiteks D-vitamiini andmine lisaks võiks aidata? Kui, siis kui palju ( vanasti loeti mingeid toimeühikuid )?

Loodan mõistmisele ja ootan väga vastust. Aitäh.

Kirsti

Arst vastas:

dr Maret Eller

Lastekirurg

TÜK Kirurgiakliiniku lastekirurgia osakond

Lugupeetud Kirsti!

Et Teile nõu anda, peaksin last nägema. Minu vastuvõtuaeg on esmaspäeviti Puusepa 8 (Tartus) kl.12-14.

Lugupidamisega M.Eller.