Lohutamatu nutt 08.07.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Laps saab 10. juulil 1 kuu vanuseks ja on viimasel ajal täiesti lohutamatu. Nutab praktiliselt kogu ööpäeva ja unetunde tuleb ööpäeva peale kokku heal juhul 5h, mis ei tundu nii väikse lapse puhul normaalne. Sööb vaid rinnapiima, võtab kaalus juurde hästi, kuid iga kord peale toitmist tukastab vaid maksimaalselt 5 minutit ja olenemata sellest kas krooksutada, lasta tal süles edasi magada, panna voodisse, vankrisse või kuhu tahes, ta ei maga. Ta on üleval kogu päeva, saades vaid oma 5-minutiliste unedega võib-olla kokku tunnikese und. Üleval olles vaid nutab, ainsad rahulikud momendid on see 5 minutit peale toitmist. Ei ole aidanud nahk-naha kontakt, kussutamine, mis tahes asendis hoidmine. Gaasivalud paistavad teda ka häirivat nii päeval kui ka öösel, kuid mitte alati ei tundu nutt sellega seostuvat ja kõhutegevus on tal tavapärane (kakab tavaliselt peale igat söögikorda). On näha, et tal on uni, kuid magama saamine (kauemaks kui 5min) on praktiliselt võimatu. Proovitud on simetikoon ja probiootikumid, lisaks jätsin enda menüüsy välja piimavalku sisaldavad toiduained. Kas tõesti peaksid koolikud olema sellised, et laps ei rahune mitte üheski asendis ja võib karjuda jutti 10h? Olen ka ise arst, aga selles osas täiesti nõutu. Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Koolikud ei kesta tavaliselt terve päev, kuigi kaebuste alguseaeg on iseloomulik just gaasivaludele. Raske on ütelda, last nägemata, mis võiks teda häirida. Samas, kui ta võtab kaalus hästi juurde, siis ilmselt ei tohiks mingit tõsist tervisehäda olla. Kui tõesti piimavalk lapsele ei sobi, siis piimavaba dieet annab tulemuse alles 2-4 nädalase piima vältimisega. Ega ühtki head gaasivalude vastast rohtu pole olemas. Koolikud vähenevad aja möödudes, ravimitest on vähe kasu. Vahel põhjustab lapse rahutust toidutagasiheide, mis võib olla nö vaikne, st nähtavat toidutagasiheidet ei ole. Kui laps on ärkvel ja tal on nö heaolu periood, kas siis ta jälgib, naeratab, st kas tema areng vastab vanusele? Peaümbermõõt, lihastoonus on vast lapsel korras, st närvisüsteemi poolt on kõik OK.
Kui laps on rahutu ja magab halvasti, siis kas Teile endal on võimalust puhata? Kui ema on magamata ja väsinud, tunnetab ka laps seda ja on närvilisem.

Lugupidamisega,
Tiia Voor