beebi higistamine 03.06.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen teile kirjutanud 12. mail, kus küsisin lapse higistamise kohta. Siis laps oli haige väheke, väike palavik ja avastati põiepõletik. Laps higistas rinda imedes kui ka magades. Laps sai AB ravi, viisime uue proovi, kus oli ikka põies põletik. Võeti uus proov ja avastati E.Coli bakter ja määrati uus ravi (10p). Lapse higistamine lõpes kuskil juba teisel või kolmandal päeval, ravi lõppes 02.juunil ja järgmisel päeval laps jälle higistas magades ja rinda imedes. Millest see higistamine võis uuesti tekkida? Kas see võib olla alati haiguslik? Kas võib olla on tekkinud uus põletik? Lapsele on tehtud südameuuring, mis oli korras, see tehti kui laps oli 3-kuune (vastati auk, aga see pidavat olema normaalne ja kasvama kinni). Lastearst lasi teha kindluse mõttes, kuna sattusime tema vastuvõtule lapse kõhukinnisusega. Hetkel kaalub laps 9 kg. Sööb ka lisatoitu ja rinda. Haige hetkel laps ei tundu. Kuna ütlesite, et 1 kuu jooksul peaks higistamine mööduma, kuid see tekkis uuesti. Kui ei möödu ja laps juurde ei võta, siis pöörduda perearsti vastuvõtule. Kas peaks pöörduma perearsti vastuvõtule ja millised uuringuid soovitaksite?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapse puhul oli ilmselt üheks higistamise põhjuseks haigus, millest paranedes higistamine taandus. Aga väikeste laste keha alles areneb ja nende termoregulatsioon (õige kehatemperatuuri hoidmine) on samuti arenemisjärgus ja seepärast võib neil esineda higistamist ka ilma haiguseta.
Ka võib imikute puhul higistamise põhjuseks olla liiga soe toatemperatuur või liig soojad riided.
Liigihigistamist esineb ka lastel, kellel on südamerike, aga Teie laps on kardioloogi poolt üle vaadatud ja higistamist põhjustavat südemehaigust ei leitud.
Kõige sagedasem higistamis põhjus on lapse omapära, vahel ka mõni teine pereliige kipub kergemini higistama ehk siis perekondlik higistamine.
Kui laps võtab kaalus hästi juurde, ja seda Teie laps teeb, areng on eakohane, tema enesetunnet higistamine ei häiri, siis tavaliselt pole lisauuringuid vaja teha.

Lugupidamisega,
Tiia voor