Laps ei söö mitte midagi 10.01.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Probleem selline, et minu 1a5k laps ei söö mitte midagi. Ei neela alla ka. Pole seda teinud lisatoidu alustamisest saati. Väiksemana sõi veel püreesid või vedelat toitu, aga nüüd keeldub ka nendest. Lisaks ei ole suutnud õppida ise tuubist/kõrrest imema, kuigi oleme järjepidevalt üritanud õpetada. Tema ainuke toit ongi piim, mida joob lutipudelist. Kõigest muust keeldub. Tahket/tükilist toitu alla ei neela, sülitab kõik välja. Magusat ei söö absoluutselt, kuna ta lihtsalt ise ei taha seda. Igapäev pakume talle oma toitu, mida ise sööme, putru, praadi, suppi, magustoitu jne, laps lihtsalt keeldub või kui võtab ampsu, ei neela alla vaid sülitab välja. Ja nii algusest peale. Kaalu- ja kasvuiive on pigem madal olnud koguaeg, füüsiline areng ka hilisem. Suvel said tehtud vereanalüüsid lastearsti poolt, sealt oli kõik korras, nii et millegi puudust lapsel olla ei saa. On olnud rpa toidul alates 2,5 kuu vanusest, kuna keeldus rinnast 2 nädala vanusest alates ja lihtsalt röökis järjepidevalt. Lastearst käskis ära jätta piima ja anda pasteeti ja püreed, aga laps keeldub neid söömast. Perearst ei osanud ka midagi öelda ja ütles, et jätke piim ära ja küll hakkab sööma. No ei söö, olen proovinud nii ja naa pidi, jätnud ära piima, andnud lahjemat piima, vähem piima, rohkem piima, aga laps ikka keeldub muust toidust. Suurim probleem ongi see, et ta ei neela midagi alla. Puuvilju lutsutab natuke ja siis lükkab eemale. Ei hammusta konkreetselt toitu, ei näri, ei mälu, lükkab suust välja. Kurku midagi ei tõmba ja minu mäletamist mööda pole ka kunagi tõmmanud. Kõne on vähene, mõned üksikud sõnad, häälitsused.
Palun abi või nõu, mida teha või kuhu pöörduda. Asukoht Tartu.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Soovitan pöörduda lastekliinikusse dr. Oivi Uibo vastuvõtule, kes tegeleb söömisprobleemidega lastega. Lastekliinikus tegeleb selliste lastega ka psühholoog Külli Muug.
Kui areng on aeglane, võiks kaaluda ka neuroloogi konsultatsiooni.
Ilmselt oleks ikkagi kõige õigem esmalt minna dr. Uibo vastuvõtule, kes siis otsustab, kas saaks probleemi lahendada ambulatoorselt või oleks vaja last uurida haiglas.
Vastuvõtule pöördumiseks on vaja saatekirja perearstilt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor