7-kuuse kõhulahtisus 24.04.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

7-kuune beebi, rinnapiima ei saa enam umbes 1 kuu, sünnist saadik paralleelselt saanud lisaks rinnapiimale ka Aptamil Allergy Care (tavalisest aptamilist tekkisid punnid, Allergy Care aga sobis). Lisatoiduga alustasime u 5,5 k järk-järgult ja kõik sobis, mingeid reaktsioone ei tekkinud. Laps sööb väga isuga. Lisatoitudest beebipudrud ja -püreed (köögivilja ja köögivilja-liha). Aga 2 nädalat tagasi läks lapsel äkitselt kõht lahti ja kaka muutus limaseks, rohekaks, tihti sisaldas verekiude. Kakab 4-10 korda ööpäevas ja kaka konsistents on sõltuvalt söödud toidust erinev. Enne seda kakas laps 1-2 korda päevas, mõnikord üle päeva. Nüüd aga kakab meeletult palju. Oleme andnud smectat, probiootikume, kummeliteed. Perearst tegi vere- ja kakaproovi, põletikku ega usse vm ei leitud. “Hea” päev on siis, kui kakab 4 korda päevas, halvemal juhul 8-10. Nüüd viimasel visiidil perearst soovitas, et jätaksime püreed ära ja annaksime ainult 1x päevas putru. Et äkki teeb kõhu korda kiiremini. See aga muutis ta kaka veel vedelamaks ja kakab veel tihemini, tihedast kakamisest jälle verekiud sees. Enne püreesid saades vähemalt oli pruun mass, nüüd rohekas ja vedel ja nagu kodujuustu tükid oleksid sees, kui ainult piimasegu ja putru saab. Kõige selle juures laps ise on tavapärane - rõõmus, mängib, tahab süüa, palavikku pole (iga päev kraadin). Mida teha? Millest see võiks olla, et muidu kenasti sööv laps, kellest tundus, et on lisatoiduga harjunud, järsku 1-2 korra asemel päevas 4-10 korda kakab?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Võimalik, et lapsel oli mingi kerge sooletrakti nakkus, mis vallandas kõhulahtisuse ja seedetrakt ei ole veel täielikult ära paranenud. Kui lapsel oli piimaallergia, mille tõttu on kirjutatud välja Aptamil Allergy Care, siis loodetavasti laps ei saa muid piima sisaldavaid toite. Võite proovida, et annate 3-4 päeva ainult Aptamil Allergy Care ja vaadake, kas kakamine paraneb ja siis hakkate uuesti üks haavalt lisatoite menüüsse tagasi lisama.
Kui veriroe ikka püsib, soovitan laste gastroenteroloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor