6-kuuse beebi nahaprobleem 07.03.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen sünnitusmajast saadik olnud Teie patsient kuna osalesin juba imikuna allergiauuringu projektis. Olete meie perele meelde jäänud kui väga meeldiva ja abistava lastearstina, seega otsustasin nüüd ka käesoleva probleemiga Teie juurde pöörduda. Paar kuud tagasi ilmnes probleem minu beebi näonahaga. Nimelt tekkisid näole üksikud karedad ja punakad laigud. Pöördusime murega perearstile, kes soovitas 5-päevase kuurina kasutada Sibicort kreemi. Kreem aga pikaajaliselt ei aidanud ning probleem süvenes. Tekkisid üha suuremad karedad ja punakad laigud. Lisaks tekkisid need ka sääremarjadele, hiljem põlveõndlasse ning üksikud ka kätele. Sellel hetkel olin ise veendunud, et tegemist on ilmselt beebi dermatiidiga/ekseemiga. Seetõttu pöördusin Tartu Ülikooli Kliinikumi nahaarstile. Ennem seda olin ise aga kasutusele võtnud Avene Cicalfate Repair creami. Nahaarst oli peale valguslambiga vaatamist paraku veendunud, et tegemist on lihtsalt külmast temperatuurist ning nahakahjustusest, soovitades juba kasutuses olevaid kreeme edasi katsetada. Kuna probleem oli siiski juba üsna suur, konsulteerisin lisaks enda hea tuttavaga, kes on süvitsi õppinud kosmeetilise poole pealt erinevaid nahaprobleeme ja tegeleb igapäevaselt kvaliteetsete nahakreemidega. Tema soovitusel võtsime kasutusele CNC winter creami, mis on sobilik ka väikelapsele. Kreem on vee baasil ning selle aktiivained on cera alba (mesilasvaha), panthenool, C- ja E-vitamiin, glütseriin, letsitiin. Mainitud kreem tegi meie beebi olemise mõneks ajaks väga mõnusaks ning ka karedad laigud hakkasid paremaks muutuma. Nüüdseks on jalgadel ja kätel olukord väga hea, kuid põskedel on seis siiski väga kurb, seetõttu pöördun ka Teie poole. 6-kuuse beebina on ta juba väga oskusklik sügaja ja paaril korral on ka põsed veriseks kraapinud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi jääb ikkagi kahtlus, et lapsel on atoopiline dermatiit (sügelus, paiknemine). Siiski ei saa kindlat diagnoosi panna ilma last nägemata. Atoopilise dermatiidi korral ca 1/3 juhtudest kaasneb allergia, aga 2/3 juhtudest ei ole selle taga allergiat ning tegu on nahahaigusega, mille puhul on ülioluline naha kreemitamine pehmendava ja niisutava kreemiga mitu korda päevas. Kui aga ainult pehmendavast kreemist ei aita ja nahkalööve punetab ning põhjustab lapsele vaevusi, siis peab põletikku ravima ja selleks sobivad paiksed hormoonkreemid.
Momendil ei ole allergoloogide vastuvõtu järjekorrad ei ole pikad, paluge perearstilt saatekiri ja pöörduge allergoloogile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor