Rinnapiimaga toites toidulisandi mõju 26.11.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Sain 2,5 kuud tagasi emaks, see periood on olnud mulle üle ootuste raske (ärevushäired, tujutus, unetus jne), käin ka raseduskriisinõustamises. Et mitte saada imetades kangeid rohtusid, otsisin looduslikke ja leebemaid lahendusi. Kasutasin kuu aega seda toodet - https://www.terveeluterve.ee/tag/5-htp/ (2-3 tabletti päevas). Selle toote puhul ma nõu arstiga ei pidanud.
Suur mure ja paanika tekkis nüüd sellest, et perearsti ja nõustaja soovitusel kasutasin melatoniini, mille puhul märkasin mõju lapsele (magas kauem ja rohkem). Kasutasin seda 4p ja lõpetasin kohe kui märkasin.
Aga 5HTP puhul ma ei ole osanud selliseid muutuseid märgata. Saan aru, et uuringuid pole selle kohta tehtud, kuid ehk on kellelgi mingi kogemus? Kas olen võinud tekitada beebile ja tema arenevale ajule pöördumatuid kahjusid? Mida tuleks jälgida? Kas saab kuidagi võimalikke kahjusid uurida? Kas üldse on reaalne, et see rinnapiima mõjuval kogusel imendub? Kuna tegemist on esimese lapsega, ei oska võrrelda tema käitumist/olemist. Nt magama jääb ta peaaegu alati nutuga jne. Mida peaksin nüüd tegema? Hirm ja paanika võtavad võimust ja näen ilmselt igal pool ja lapse olekus tonti.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Palun lõpetage toidulisandite kasutamine rinnaga toitmise ajaks. Küsimustele jään vastuse võlgu, aga arvan, et toidulisandid Teie lapsele kahju pole tekitanud, sest toidulisandites on üldiselt aktiivseid aineid vähe, sellepärast neid toidulisanditeks nimetataksegi.
Lugupidamisega
Anu Sööt