Higistamine ja kõva väljaheide lapsel 03.05.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps väga kergesti higistab; magades on padi märg enamasti igal öösel. Ka end liigutades /mängides, trennis/ juuksed lausa tilguvad. See on olnud pm titest peale.
Teine asi, mis mulle rahu ei anna on see, et tal väljaheide on väga kõva. Tavaliselt käib üle päeva kakal ja enamasti iga kord on vähem või rohkem valus see ka. Aegajalt teeb Duphalaxi kuure, see teeb asja vähe paremaks jälle, Beebina rinnapiimal kakas pm kord nädalas aga selline kõva ja valus on kogu aeg olnud. Kõhulahtisust ma sellel lapsel nagu ei mäletagi. Mul on lapsest lihtsalt kahju, kui ta jälle vetsust tuleb pea märg ja nägu higine....

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Liighigistamise taga enamsti ei ole mingit haigust, see on inimese omapära ja sageli on vanematel või lähisugulastel samasugune higistamine.
Kõhukinnisuse taga on enamasti dieedivead - vähe kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, täisteraviljatooted, kliid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Piimatoodete korral eelistada hapupiimatooteid Kommi asemele pakkuda kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju.
Duphalaci võib kõhukinnisuse korral kasutada, sest seegi muudab roojamassid suuremaks ning pehmemaks ja on ohutu ravim, kuna ei imendu seedetraktis. Annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võib ravimi annust hakata langetama 5 ml kaupa.
Kui dieedimuutused ja Duphalacist abi ei ole, siis võib konsulteerida laste gastroenteroloogiga.
Täiendav infot võite lugeda https://www.kliinikum.ee/pildid/patsiendile/infovoldikud/haigused/kohukinnisus_LK.pdf

Lugupidamisega,
Tiia Voor