Rota vaktsiin 13.02.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure 3-kuuse lapse pärast. Nimelt 4 päeva peale teise rota vaktsiini saamist hakkas laps päevapealt kakama 8-10 korda. Enne kakas 1-3 korda päevas. Laps saab rinnapiima ja Aptamili veidi lisaks. Kaka on kord veidi vedelam, teinekord jällegi puderjam. Värvus kollane. Perearst arvas, et vaktsiinist olla ei saa, muidu oleks see varem avaldunud, mitte 4 päeva holjem.. Siis kaks ööd pole laps kordagi pissinud. Käisime EMOs, lastearst ei näinud tilguti vajadust lapsel, sest laps oli energiline, limaskestad ei olnud kuivad ja lõge ei olnud sisse vajunud. Vôeti vereproov ja kõik oli korras, ei põletikku ja ka soolad olid normis. 16.02 saab kaks nädalat täis kus laps iga päev kakab 8-10 korda. Lisaks ka kakab ka varahommikul, kuigi enne ta öösiti/varahommikul üldse ei kakanud.
Palun abi kas vaktsiinist võib seedesüsteem paigast ära olla? Kaua selline asi kestab ja kas see kakamine võibki nii tihedaks jääda? Kas annab veel midagi teha või lihtsalt oodata, et see mööduks? Annan lapsele tihti rinda, et tal vedelikupuudus ei tekiks. Vett ja kummeliteed ta ei taha.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast rotaviirusvaktsiini võib tekkida sagedasem kakamine, aga võimalik, et laps sai samal ajal ka mingi muu seedetrakti viirushaiguse, mis kulgeb kõhulahtisusega. Ega Te pole oma menüüs mingisugust uut toitu hakanud sööma? Kas laps on saanud Aptamili ka enne vaktsiini, st välistamaks Aptamili saamist kõhulahtisuse põhjusena. Kui iste on sagedasem, siis tulebki, nii nagu Te olete teinud, sagedamini pakkuda vedelikku (rinnapiima). Kui kaua selline sagedasem kakamine kestab on raske ütelda. Võite proovida anda probiootikume, et kiiremini korrastuks seedekulglas olevate mikroobide koostis. Kui laps võtab kaalus ilusasti juurde, lapse enesetunne on hea ja teda ennast sagedasem kakamine ei häiri, siis pole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor