3 aastane poiss kõrges palavikus 17.10.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
3 aastasel poisil on kõrge palavik 39,8. Andsin 250 parasetamoli küünla. 3 ja pool tundi enne deda andsin ka sama annuse paracetamoli küünla. Nüüd on palavil alanenud 38 peale. Kas ma tegin annustega valesti. Nurofeni siirup ei ole üldse aidanud ja palaviku alandanud.
Mida teha kui käed jalad külmad koguaeg? Tal lähevad käed jalad soojaks ainult siis kui palavik alaneb ja siis jälle külmad. Jahutamist üldse ei saa tehagi. Kas jalavanni võib siis teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palaviku alandamiseks sobivad Nurofen ( ibuprofeen) 10 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta kuni 3 korda ööpäevas ja paratsetamool 15 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta kuni 4 korda ööpäevas. kolmeaastane kaalub keskmiselt 15 kg, seega ibuprofeeni annus võiks olla 150 mg ja Nurofen sisaldab ibuprofeeni 40 mg ühes milliliitris, seega peaks ta saama ca 4 ml Nurofeni. Paratsetamooli annus võiks olla 225 mg, võib aga anda ka 250 mg.
Käed ja jalad on külmad tavaliselt palaviku tõusu ajal, sest organismi termoregulatsioon häirub. Kui käed ja jalad on külmad, siis jahutamist ei tohi teha, pigem panna lapsele sokid jalga ja katta tekiga. Jahutavaid protseduure võib teha vaid siis, kui käed ja jalad on soojad.

Lugupidamisega,
Tiia Voor