immuunsüsteem 03.05.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kas immuunsüsteemi uuringuid saavad perearstid ka teha? ja milliseid saavad teha
Laps tihti nohune kohane: Mis aitab nohu vastu? Laps tihi nohune kohane.Miks on eelkooliealised lapsed tihti haiged?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Immuunpuudulikkust ainult nohu korral ei ole alust kahtlustada. Immuunhäire ohumärgite plakati võite leida http://eias.ee/wp-content/uploads/2017/04/10-ohuma%CC%88rki-EST.pdf
Koolieas võib laps põdeda aasta jooksul ca 7 infektsiooni ja kui suvel on laps terve, siis talvel võibki ta olla pea iga kuu nohune ja tavaline nohu kestab kuni 2 nädalat. Väikelastel on limaskestadel vähe ühte kaitsekeha - immuunglobuliin A (IgA), mis kaitseb just hingamisteede infektsioonide eest. Umbes koolieaks jõuab IgA hulk täiskasvanuga sarnasele tasemele ja põdemisi hakkab vähem olema. Ka pole väikelapsel olnud kokkupuudet paljude haigustekitajatega ja tal pole tekkinud nende vastast immuunsust.
Sagedase nohu taga võib olla allergia.
Perearstide analüüside võimaluste kohta ei oska mina midagi ütelda, seda peate perearstilt ise küsima.

Lugupidamisega,
Tiia Voor