Röntgeni mõju imikule 16.03.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Pöördun Teie poole kuna süda vaevab mure oma pisikese tütrekese pärast kes nüüdseks 3 kuud vana. Laps sündis enneaegsena (34 rasedusnädalal) erinevatel põhjustel tehti talle kohe alguses 2 röntgeni ja MRT. Mõlemad röntgenid tehti selgroost. Üks tehti kui ta oli kuskil nädal vana ja teine kui ta oli kuskil kaks nädalat vana. Õnneks on kõik korras aga nüüd vaevab südant mure selle kiirguse pärast mis ta sai. Said mõlemad röntgenid tehtud kui ta oli ju veel nii pisike ja tehti need samast piirkonnast ja nii lühikese vahega. Nüüd ei anna süda rahu kiirguse pärast mis ta võis saada. Oleksin tänulik kui oskasite öelda kui suur võib risk olla et need röntgenid halvasti mõjusid ja probleeme võivad põhjustada tulevikus? Samuti tehti talle MRT, mis võib selle mõju olla?

Ette tänades,

Murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kas olete kindel, et röntgenid tehti selgroost? Võib olla ikka pildistati kopse? Erinevate uuringute käigus saab inimene erineva kiirguskoormuse. Rindkere ehk kopsuröntgeni puhul on kiirgusdoos väike, selgroopiltide puhul suurem, vt infohttp://www.lastehaigla.ee/public/infotekstid/rontgenkiirgus.pdf
Usun, et kaks röntgen ülesvõtet ei olnud lapsela kahjulikud.
MRT korral ei kasutata röntgenkiirgust, seal toimib hoopiski magnetväli, mis on ohutu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor