Beebi harjutamine lisatoiduga 14.03.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Beebi on 5,5 kuune ja saab piimasegu. Kaal oli 5kuuselt 8kg ja pikkus 70cm. Veidi enne 5kuuseks saamist alustasin talle lisatoidu pakkumist, siiani on saanud kartuli-kõrvitsapüreed. Nüüd soovin ka muid juurvilju anda, aga tekkis küsimus, kas uue maitse pakkumisel peaksingi pakkuma ainult seda uut (alates siis poolest teelusikatäiest) ja selle "vana" tuttava püree täiesti välja jätma, või siis pakun ikkagi algul seda tuttavat maitset ja pärast natuke uut püreed lisaks?
Siiani pole laps lisatoitu väga isukalt söönud - paar-kolm lusikatäit võtab ja siis hakkab vingerdama. Piimasegu sööb see-eest vägagi isukalt, pidevalt peame teda tagasi hoidma, et ööpäevane kogus üle liitri ei läheks (nõuab ka öösel vähemalt ühe korra süüa). Päeval sööb korraga umbes 200ml, toidukordi tuleb ööpäevas 5-6.
Kui suur peaks olema lisatoidu kogus, et see asendaks ühel toidukorral piimasegu?
Kas peaksin hetkel selle lisatoidu andmisega edasi pingutama või võin kuni beebi 6kuuseks saamiseni "vabamalt" võtta? Olen lugenud, et rinnapiima saavad beebid üldjuhul enne 6ndat elukuud lisatoitu ei vaja, aga kas sama kehtib ka piimasegu saavate beebide kohta?
Tänan!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisatoiduga harjumine võtab aega ja seepärast ongi mõistlikum alustada lisatoidu pakkumist alates 4. elukuust. Uue maitsega harjumine võib kesta 10-15 pakkumiskorda, st kui olete paar korda uut toitu pakkunud ja laps seda isukalt ei söö, ei tähenda see halba maitset lapse jaoks, vaid uus maitse vajab veel pakkumist ja harjutamist. Juba tuntud ehk pakutud juurviljapüreele võib lisada uue juurvilja juurde, alguses ikka väikses koguses ja siis kogust suurendades. 5-kuune laps võiks saada piimasegu 900 ml ja lisatoitu kuni 50 g, alates 6 kuu vanusest lisatoidu hulk võiks olla kuni 100 g ning piimasegu kuni 900 ml. Lisatoidu koguse võiks jagada 1-2 pakkumisele päevas. Kui alustada lisatoidu pakkumist alles 6 kuu vanusele imikule, siis harjutamine võtab aega ja lisatoidu pakkumine võib hiljaks jääda. Eriti kehtib see peamise rauaallika -liha osas, sest liha ei ole esimeste lisatoitude nimekirjas, kuid liha peaks iga 6-kuune imik saama.

Lugupidamisega,
Tiia Voor