Lapse areng ja kasv 11.10.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure oma novembris 3 aastaseks saava tütre pärast. Nimelt on tal sünnist saadik (sünnikaal 3040 g ja 50 cm pikk) olnud oma vanuse kohta pigem pisikest kasvu ja on olnud pidevad probleemid madala hemoglobiiniga. Hetkel 2 a ja 11 kuu vanusena kaalub ta ligikaudu 12,5 kg ja on umbes 90 cm pikk.. Nii pikkust ja kaalu on koguaeg juurde tulnud aga vähe. Kaalust alla pole võtnud.
6 elukuust kuni 10 elukuuni oli probleeme kakamisega. Kõht ei olnud kinni aga kaka oli tihke ja ta ei saanud selle väljutamisega hakkama. Potil käima hakates need mured kadusid. Nüüd on aegajalt veel kõhukinnisus mureks, aga enamasti siis kui peab rauasiirupit juurde võtma. Söögiisu on ka suhteliselt vilets. Hammaste tuleku ajal oli isu häiritud ja praegu ka pigem kehva sööja. Vahest hooti üllatab uskumatult hea isuga. Omalt poolt üritan pakkuda mitmekesist ja rauarikast toitu. Oma ea kohta ei ole tal kõne ka eakohaselt arenenud. Juttu tuleb natuke, aga on võõrastele arusaamatu ja paljud häälikud puuudu. Olen logopeedi ja kõrvaarsti juures käinud. Sealt tuli vastus, et kõne hilistumine.
Beebina oli areng pigem hiline, Roomama 9 kuuselt, istuma 9 kuuselt, esimesed sammud 1,2 aastaselt.
Kui laps oli aastane, siis olin esimest korda mures, et äkki laps ei talu oma toidus teravilja valku (tsöliaakia). Perearst laitis selle mõtte maha ja ma rahunesin. Nüüd on see mure tagasi tulnud, sest ajaga ei ole hemoglobiin normi läinud ja kaaluiive väike. Viimati oli hgbl 110. Isegi rauasiirupit juurde võttes ei taha näit väga suureneda. Arsti sünul on aga rauavarud täis.
Arst arvas, et kuna mina (lapse ema) olin ka lapsena alakaaluline (pisike), siis see on minu lapsel geenides. Ise olen 170 cm pikk ja enne lapsi kaalusin 50 kg.
Kui mu laps oli 1,5 aastane, siis oli meil plaan minna haiglasse uuringutele, aga laps jäi vahetult enne minekut haigeks, jäime oma ajast ilma, suvi tuli peale ja jäigi käimata. Sügisel käisime tallinnas lastearsti vastuvõtul, kes tegi vereanalüüdis, kaalus, mõõtis ja ütles, et lapsega on kõik hästi.
Minul emana on ikkagi mure. Kas te oskate soovitada, et kas mul tuleks oma lapsega ikka uuringutele minna või mida teha? Laps ise on olnud suht hea tervisega, alles nüüd lasteaias käima hakates on tihti haige. Perearst on abivalmis ja kontrollib regulaarselt hgbl taset, aga ütleb ikka et muretsemiseks pole põhjust.
Palun andke mulle nõu mida teha. Laps on muidu tubli, taibukas ja proovib ennast väljendada. Võõraid pelgab.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Nende ühekordsete andmete kohta, mis kirjas olemas võin nentida, et lapse kaal ja kasv mahub normi piiresse, aga oluline on neid andmeid vaadata dünaamikas. Areng on kulgenud võib-olla tõesti aeglasemalt, kuid samuti normipiires, kui siis kõnearengu hilinemine. Aga raske on vaid nende andmete põhjal mingeid järeldusi teha.
Kui olete mures, siis arutage lapse probleeme perearstiga, kelle on olemas teave lapse arengu kohta, kaalu-kasvugraafikud. Uuringute jaoks vajaksite nagu nii perearsti saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Poole aastase lapse peakuju

Tere, minu 6 kuusel Tütrel on 1 pea pool suurem kui teine. Antud mure tekkis mul juba enne seda kui laps sai 1 kuuseks. Perearst ei näinud selles aga mingit probleemi. Tänaseks ei ole olukord muutunud ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kuuekuune laps peab pöörama seljalt kõhule ja võiks hakata ka kõhult seljale pöörama (hiljemalt 7 kuud) ja kõhuli olles võiks toetuda sirgetele kätele. Need oskused võiksid olla 6 kuu ...

Loe edasi

lapse kasv

Tere!
Minu teine poeg on väga väikest kasvu. Juba raseduse ajal näitasultraheli, et lapse mõõtmed on umbes paar nädalat noorema lapse omad. Sündides oli laps 51 cm pikk ja kaalus 2600 grammi. 1-aastaselt ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Joonistasin Teie lapse kasvuandmete järgi pikkuse ja kaalukõvera. Kuni 2a. vanuseni on nii pikkus kui ka kaal allapoole kasvukõvera alumist piiri. 3a. vanuselt aga on juba nii pikkus kui kaal ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi