Lapse suurenenud kurgumandlid 22.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps hakkas eelmise aasta sügisel norskama. Alguses see oli selline, et vahel oli ja vahel mitte. Kevadel aga muutus asi juba halvemaks ja laps norskas väga kõvasti ja kurku tekkis ka mingi lima mida ta läbi une pidevalt köhis. Mõned korrad oli ka nii, et laps ei suutnud seda lima korraga välja köhida ja siis ta nuttis, köhis ja öökis läbisegi. Olen mitmeid kordi käinud arsti juures ja esimene arst kelle juurde läksin oligi LOR arst. Ta vaatas, et on jah suured, mandlid on vastu kurgukaare nibu. Vaatas ninna, katsus mandleid spaatliga, ei pidavat midagi hullu olema. Tegime ka bakterikülvi kurgulimast, millest tuli välja streptokokk G bakter. Laps sai selle raviks AB kuuri. AB kuuri ajal oli märgata vähest norskamise vähenemist, kuid kui kuur lõppes, muutus norskamine endiseks. AB kuur vist lõi lapse immuunsüsteemi ka paigast ära, sest tal oli iga 2 nädala tagant nohu või siis lõi korra palaviku. Ja nii see kestis terve aprilli-maikuu, kuni maikuu keskel ta sai külas käies mingisuguse kõhutõve, oksendas ja lõi kõhu lahti. Ning koos selle kõhuviiruse tulekuga ta lakkas täielikult norskamast. Kohe peale esimest kõhuviiruse ööd kui ta öökis siis järgmisel ööl ta ei norsanud enam üldse ja nii kestis see umbes 2-3 nädalat ja siis hakkas norskamine jälle tagasi tulema. Alguses arvasin, et äkki sellest see kadus, kuna peale kõhuviirust umbes nädal aega ja selle ajal ei saanud ta ühtegi piimatoodet ( olen lugenud, et piimatooted võivad tekitada palju lima ja põletikuga ka ei soovitata tarvitada ). Terve suve läbi norskas natukene, kui külili keerasin ta ja peaaluse kõrgemaks tegin siis vahetevahel jälle üldse ei norsanud. Kuid nüüd umbes 2 nädalat jälle norskab kõvemini. 8.aug öösel vastu 9. augustit oli tal öösel ka väike palavik ja nina hakkas tilkuma aga see läks umbes 3-4 päevaga üle ja siis tekkis nohu suuremal lapsel ja mul endalgi oli nina lõpuks kinni ja kurgus kriipis. Et võibolla haigestumine võis ka norskamist suurendada praegusel juhul.
Kuid ära ei lähe norskamine ka siis kui laps on täiesti terve.
Kui ta nina kaudu hingab siis tundub, et nina on täiesti lahti ja vahel hingab lahtise suuga siis on hingamine häälekas. Umbes selline kui panna keele tagasosa kurgu ette. Vaatasin ka ise talle eile kurku ja ei tuvastanud mandlitel plekke või et kurk oleks punane. Ongi lihtsalt suured mandlid.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps öösel norskab, siis peaks kontrollima ega adenoid pole suurenenud. Kas seda on kontrollitud?
Lastel ongi kurgumandlid suuremad kui täiskasvanutel. Tavaliselt nendega midagi ette ei võeta. Kui aga on korduvalt angiine või kurgumandlid takistavad hingamist, siis peab kaaluma nende operatsiooni. Selle otsuse teeb aga kõrva-nina-kurguarst.
Piima ja norskamise vahelise seose kohta ei oska mina midagi ütelda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor