Palavik üle 39 ja crv 40 15.06.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kas CRV näit 40 ja leukotsüüdid uriinis viitavad bakteriaalsele infektsioonile ja nõuavad antibiootikumiravi?

11-kuusel lapsel tõusis laupäeval palavik, õhtul näitas kraad 39,1. Nohu ega köha ei ole. Panadoli siirupiga palavik küll langes, aga hommikul oli taas palavik ligi 39. Pühapäeval andsin Panadoli siirupit ja kui laps seda keeldus võtmast, siis õhtul panin küünla. Rohuga õnnestus palavik mingiks ajaks alla saada, aga esmaspäeva päeval oli temperatuur taas üle 39 ja kasutasime küünlaid. Käisime perearsti juures, kus tehti verest kiirtest ja pisikesest uriinitilgast, mis õnnestus saada, ka ribaanalüüs. CRV näit oli 40 ja arst justkui mainis ka uriinis olevaid leukotsüüte. Läbivaatuse tulemuseks oli: kõrvad korras, kurguäär kergelt punane. Kokkuvõttes kirjutas arst antibiootikumi - 5 päeva, 2 korda päevas (Bactrim).

Esmaspäeva õhtul andsin ühe korra AB-d (kella 6 ajal, mistõttu teist doosi enam see päev anda ei saanud), teisipäeval oli palavik kadunud ning kolmapäeval tekkisid lapse kõhule ja seljale õrnad punased täpid. Kas tegemist võib olla hoopis imikute roseooliga? Või CRV 40 viitab ikkagi bakteriaalsele põletikule ja AB on õigustatud?

Kuna AB kuur soovitatakse alati lõpuni teha, siis jätkan AB andmist (küll raske südamega annan seda), küsimuse esitan aga pigem tuleviku tarvis, et edaspidi ka ise targem olla.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

CRV 40 on just selline piiripealne number, mil korral võib olla tegemist nii viirusliku kui ka bakteriaalse põletikuga.
Leukotsüütide leidumine uriinis tähendab üldreeglina kuseteede põletikku. Vähesel määral võib leukotsüüte olla pissiproovis ka siis, kui proov on võetud nö "mustalt", st lapse alakeha/peput pole enne proovi võtmist pestud või uriini kogumiskott on olnud kaua lapsel küljes.
Kui pissiproov on võetud korralikult ja selles on leukotsüüdid ning CRV on 40, siis võib tegemist olla kuseteede põletikuga ja antibakteriaalne ravi on vajalik. Enamasti on küll mitmepäevase kuseteede põletiku korral CRV kõrgem, aga ainult CRV-st lähtudes ei saa antibakteriaalse ravi vajalikkuse üle otsustada.
Kolme päeva palaviku ehk imikute roseool on viirushaigus, millele on iseloomulik tavaliselt kolme päevase kestvusega kõrge palavik, kusjuures lapse enda üldseisund ei ole väga häiritud. Palaviku kadudes tekib üsna kiiresti roosakas lööve esmalt kehatüvele ja edasi jäsemetele. Roseooliga sobib see, et lööve tekkis palaviku langedes. Kui lööve kaob tundide kuni kolme päeva jooksul, siis oli vast tegemist roseooliga. Lööbega kulgevaid viirushaigusi on aga ka teisi, näiteks enteroviirused, parvoviirus jne, sel juhul käivad tavaliselt viirus ja palavik üheskoos. Loodan, et lööve ei ole tingitud Bactrimist, siis ravikuuri ajal lööve püsib ja võib muutuda tugevamaks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor