Rahutu beebi 15.05.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen ka varem Teie poole pöördunud murega, et minu beebi on väga rahutu. Pean seda nüüd uuesti tegema, kuna mõistus on täitsa otsas. Mure ongi siis selles, et minu kohe 10-kuuseks saav lapseke on väga-väga rahutu ja viril kogu aeg. Päevast-päeva ta ainult nutab ja vigiseb ja sipleb kogu aeg jne. Öösel ta samuti ei maga hästi. Magab korraga ainult paar tundi ja siis ärkab suure kisaga üles ja nii terve öö. Lisan veel, et nii kui ärkab, nõuab alati rinda ja kui ei anna, siis järgneb hüsteeriline nutt. Seega sööb öösel tihemini kui päeval. Magamapanek võtab aega meil tunde, sest ta on küll unine, aga sipleb ja vähkreb ja karjub ja ei jää kuidagi magama, kuigi sügab silmi ja on väga unine. Magades ta ka sipleb ja vähkreb ja niuksub kogu aeg. Kõht muliseb tal öösiti jubedalt, seega arvan, et asi gaasides. Tal on gaasivalud olnud sünnist saati, aga kuidagi ei paista need lõppevat. Olen kõik variandid gaasivalude leevendamiseks ära proovinud, aga miski ei aita. Beebi on rinnapiimal, olen jälginud ka oma menüüd, aga miski ei lähe paremaks. Tänu sellele, et laps öösel ei maga ilusti ja päeva ainult vigiseb, olen ka mina väga väsinud ja närviline ja ka meie pereelu kannatab selle kõige all. Kas peaksin pöörduma kuhugi, et kindel olla, et lapsekesel kõik ikka korras on? Perearst ütleb selle kõige peale lihtsalt, et rahutu laps ja läheb üle. Lootus hakkab juba kaduma, et millal see kõik siis üle läheb, 10 kuud on ainult kisa olnud. Hambaid on suus 4 ja hetkel ei paista rohkem tulevat. Mida Teie arvate, kas on põhjust muretsemiseks?

Nüüd tahaks vaikselt hakata lõpetama ka rinnaga toitmist, kuna juuni lõpus pean lapsest natuke pikemalt eemal olema. Siit aga uus mure, et laps ei taha kuidagi juua piimasegusid. Olen proovinud mitut varianti ja nii pudelist kui ka tassist, aga ta sülitab kõik välja. Mida ma siis pean rinnapiimaasendajana lapsele andma? Lehmapiima ju enne aastat anda ei soovitata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps on ikka ülirahutu, siis võiks lapse lastearst üle vaadata. Rahutuse tõttu sobiks konsulteerima neuroloog, seedehäirete korral gastroenetroloog. Kui laps areneb, tal on olemas eakohased oskused (seda on perearst kindlasti hinnanud), laps võtab kaalus ja kasvus juurde, siis tõenäoliselt ongi tegemist lihtsalt rahutu lapsega, aga kui olete ikka väga mures, siis rahustuseks võiksite last lastearstile näidata.
Piimasegu maitse on rinnapiimast erinev ja laps eelistab tuttava maitsega rinnapiima. Nii lapsed kui ka täiskasvanud eelistavad tuttava maitsega sööke ja jooke. Pudelist imemine on teise imemistehnikaga kui rinnast imemine. Uue maitsega ja imemistehnikaga harjumine võtab aega - 10-15 pakkumiskorda, vahel isegi kauem . Poes on lai valik imikute piimasegusid, võib-olla mõne maitse meeldib lapsele rohkem, peate lihtsalt proovima.

Lugupidamisega,
Tiia Voor