näppude imemine 26.02.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minu kahekuune laps on viimastel nädalatel avastanud oma näppude imemise (laps saab ainult rinnapiima ja lutti tal pole). Selles vanuses ka muidugi avastatakse oma käsi ning näppude suhu panemine ei ole tavaliselt suureks mureks, kuid olen täheldanud, et minu laps imeb näppe eesmärgipäraselt. Nimelt imeb ta oma näppe väga hoolega väsinuna, enne magaminekut ning ka magamise ajal unetsüklite vahel ja enne ärkamist. Samuti ka siis, kui tal on kõht tühi või otsib lohutust ja hakkab väsima (nt mängides tuleb väsimus) ehk enne uinumist Üritan talle pakkuda võimalikult palju lähedust, reageerin tema nutule kiirelt ning pakun rinda alati, kui arvan, et ta on näljane ning imeb näppe või nutab. Samuti on tal uneaegadel juures kaisutekk, ent näpud lähevad siiski suhu. Öösel on tal magamiskombekas, millel on käised kätele pealekeeratavad, et ta liialt oma sõrmi ei imeks (olen ka täheldanud, et siis on ta uni kehvem, kui ta saab sõrmi imeda) kuid siis lutsib ta seda riiet ning ta saab ka oma näpud sealt ühel hetkel kätte. Selline olukord paneb mind muretsema, et näppude imemisest võib saada halb harjumus (hetkel see ongi juba harjumus), millest enam lahti ei saa. Samas jääb laps niimoodi iseseisvalt magama (muidu kussutame teda öösel magama). Kas ma peaks talle siiski lutti pakkuma või on veel vahendeid, kuidas olukorda parandada? Kas lutt aitaks olukorda parandada, kui kasutada seda ainult magamajäämisel ning siis ära võtta? Sellisel juhul ei muuda see muidugi olukorda unetsüklite vahel ja ärkamisel ning kui ta otsib lohutust?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imemiserefleks on kaasasündinud ja kõige kauem püsiv ning tugevam sünnipärane tahtmatu refleks. Mõnel lapsel on see tugevam, mõnel nõrgem. Teie lapsel on imemisrefleks ilmselt tugevamat sorti ja seepärast ta otsibki midagi, mida imeda. Näpud on aga omakorda väga head imemiseks nii suuruse kui kuju poolest meenutades rinnanibu. Kui lapsel on tugev imemisvajadus, siis võib talle pakkuda lutti, nende valik on suur ja tuleb lihtsalt leida lapsele kõige sobivam.

Lugupidamisega,
Tiia Voor