Beebi karjub hüsteeriliselt 19.01.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Oleme noored lapsevanemad ja meie beebipoiss on juba 1,5 kuune. Taustaks niipalju, et laps tuli keistrilõikega ja emal alguses piima rinnast ei tulnud, mistõttu esimene öö beebi karjus päris kõvasti enne kui meile valmispiima anti. Peale seda magas nagu normaalselt 4 tundi jne. Kui haiglast koju saime, siis hakkas rinnast ka piim tulema. Peale nädalat hakkas beebi õhtuti karjuma. Vahetasime mähkme, andsime rinda, aga teine magama ei taha jääda. Vahepeal läheb nutt nii hüsteeriliseks, et kuidagi ei saa maha rahustada. Arvasime, et vastsündinuga ei ole nii keeruline ja mul isiklikult on täielik abistamatuse tunne.
Oleme kurtnud ka perearstile, aga sealt midagi ajalikku pole saanud.
Ilmselt on lapsel gaasivalud? Infacol ja Cuplaton nagu ei leevenda neid. Selles mõttes, et last paneme magama kell 20:00 - 23:00. Vahepeal nagu süles jääb magama, aga mingi hetk ärkab jälle karjudes üles. Oleme mõnikord ka kella 3ni öösel kussutanud ja siis ikkagi lapse autosse pannud ja sõitmise läbi magama pannud. Hommikuti sellist jama ei ole. Laps ringutab kenasti ja puuksutab päris palju.
Elukaaslane annab regulaarselt ka tilliteed lapsele ja eile hakkasime andma ka probiootikumi, kuna laps ei tahtnud väga kakada.
Mis sellist hüsteerilist karjumist võib tekitada? Eriti õhtuti ja siis kui lapsel silmad kinni :(. Samal ajal raputab jalgu ja sõrmedega kisub hullusti ja näpistab. Meile tundub, et kuskil ikka väga valus. Täna päeval karjus ka hüsteeriliselt, et ka kussutamine ei aidanud. Hiljem oksendas päris korralikult piima välja. Nagu ma aru saan, siis laste EMO'st ilmselt abi ei saaks ja perearst ütleb ka pigem, et aeg parandab. Aga ise nagu ei tahaks, et laps enamuse oma beebiajast karjub ja nutab ja meil ka närvid juba krussis ja vaatame teda nõutult. Kas lapsel saavad olla nt kõrvetised, kas neid ravida/leevendada saab? Või tegu siiski ainult gaasidega ja tulebki poole ööni kussutada? Kust abi otsida?
Selle nädala lõpul peaks inglismaalt saabuma ka Colief gaasirohi, mis hetkel tundub viimase ülekõrrena.

Ehk oskate aidata,

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi on tegemist gaasivaludega, mille korral lapsed nutavad peaaegu iga päev samal kellaajal,enamasti õhtuti. Lapse nutt on lohutamatu ning teda on väga raske rahustada. Tavaliselt tekivad koolikud kahe-kolmenädalasel imikul ja
kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikute raviks pole ühtki väga head rohtu. Võite proovida erinevaid gaasivalu rohtusid, aga sageli need ei aita. Uuringud on näidanud, et laktobatsillid ehk siis neid sisaldavad probiootikumid leevaendavad gaasivalusid, aga toime on väga individuaalne. Ka ristiköömnevesi ehk apteegitillilahus võib leevendada valusid, aga kokkuvõttes võib tõdeda, et parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest. Koolikute ajal hoidke last süles, teie soojus lõõgastab tema kõhulihaseid. Ka soe vesi mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt, nii võib abi olla soojast vannistki. Mõnikord aitab ka lapse kõhu päripäeva masseerimine ja jalgade kõhule painutamine. Vahel paraneb olukord siis, kui rinnaga toitev ema sööb vähem piima ja piimatooteid, muna, pähkleid ja nisu. Koolikuid on rohkem lastel, kellel on kokkupuude tubakasuitsuga.
Kõrvetisi on imikutel üliharva ja siis peaks olema lapsel väga sage toidutagasiheide või lausa oksendamine. Imiku toidu tagasiheide on normaalne nähtus ning seda on väiksetel tervetel beebidel sagedasti. Enamasti on tagasiheide lühiaegne ja märkamatu ega tekita mingeid vaevusi. Esimesel kolmel elukuul juhtub seda umbes pooltel lastel, hiljem jääb see harvemaks. Tavaliselt ei kaasne sellega mingisugust haigust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor