Vereproov 14.12.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps käis seoses eelseisva adenoidi operatsiooniga perearsti juures, kus tal tehti vereproov ja vaadati üle kurk ning kõrvad. Arst ütles vaid, et leukotsüüdid on veidi kõrgemad, lubas lapse operatsioonile. Enne operatsiooni vaadati haiglas vereproovi tulemused üle ja imestati, et selliste näitudega last operatsioonile ei lasta, sest hemoglobiin on väga madal. Perearst sai seoses elukohaga veidi aega tagasi vahetatud. Ja ei mina ega tema ei tunne meie peret veel hästi. Aga vereproovi oleks võinud ikkagi hoolikalt üle vaadata. Seetõttu pöördun teie poole. Vereproovi tulemused on alljärgnevad. RBC-3,67. MCV-73,6. RDW%-14,1. RDWa-51,8. HGB-97. HCT-27. MCH-26,4. MCHC-359. PLT-191. MPV-8. PDW-11. PCT-0,15. WBC-9,7. LYM%-34. MID%-7,5. GRA%-58,5. LYM-3,3. MID-0,8. GRAN-5,6. Soov oleks teada saada, kas lapse vereproov vajab täiendavaid uuringuid? Või piisab nende näitude puhul vaid raua siirupi tarbimisest. Lisaks võin veel öelda, et laps on viimasel ajal kehva söögiisuga (joob päev läbi vaid helluse jogurtijooki). Lapsel on diagnoositud astma. Lapsel on kinnine ragisev köha, aga palavikku ei ole.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõepoolest hemoglobiin (HGB- 97 g/L) on madal ja näitajad MCV, MCH madalad numbrid viitavad rauapuudusele. Leukotsüütide väärtus on normis.
Kirjutate, et lapsel on halb isu ja sööb ainult Helluse jogurteid, siis sellest võibki tekkida rauapuuduslik kehvveresus ehk aneemia. Piimatooted sisaldavad väga väikeses koguses rauda ja seegi imendub halvasti. Peamine rauaallikas on punane liha. Kui Te annate lapsele peamiselt jogurtit, siis see täidab kõhtu, annab palju süsivesikuid ning lapsel ei tekigi korralikku söögiisu ja ta keeldub korralikku toitu söömisest. Seega peate kõvasti piirama jogurti andmist, maksimaalselt 200 ml päevas. Sama kehtib ka muude magusate jookide, mahlade ja teiste piimatoodete kohta. Kõiki eelnimetatuid võib laps saada päevas kokku 400 ml. Ka ei tohiks talle anda toidukordade vahepeal snäkismist( võileivad, kommid, küpsised, puuviljad jne), nii ei tekigi tühja kõhu tunnet ja söögiisu.
Arvan küll praegu, et tegemist on rauapuudusega ja rauasiirup pluss korralik menüü koos lihaga aitavad hemoglobiini normi saada. Rauasiirupit ei tohi anda koos piimatoodetega, vahe peaks olema kaks tundi.
Kuu aja pärast võiksite perearsti juures uue analüüsi teha ja siis lasta määrata ka ferritiini, mis näitab rauavarusid organismis.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Angiin

Tere
Lapsel suurenesid 2 nädalat tagasi kaelal lümfisõlmed, Nädal tagasi käisime ka arstil kus tehti vereproov ja vaadati kurku-kõik korras nii kurk kui vereproov. Kuna lümfisõlmed kaelal ei taandunud ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,

Mikroobide pooltpõhjustatud angiin kulgeb palaviku ja kurguvaluga. Enteroviirused võivad ka anda mandlitele täppe, kuid nende hooaeg on enamasti suve lõpul. Kuid on veel teisigi viirusi.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi