Beebi kakamise probleem 18.11.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Tunnen muret oma 4,5 kuuse beebi pärast ta ei saa kakamisega hakkama. Vahepeal nagu oli olukord parem kuid mitte miski ei aita ei võimlemine, emme toitumine, ujumine(vesi), kõht kõhu vastu olemine, olen täitsa mures. Laps saab vaid rinnapiima ning olen teinud katsetusi kui loobun nisu-, piimatoodetest ning väldin nii pähkleid kui ka muna aga ei saa aru ikka ei saa ta hakkama puuksub vahepeal ilusti kuid kui kakamiseks läheb hakkab nutma ning ei rahunegi maha. Päevas tahab kakada 2x peale lõunat ja enne ööund kuid alati on see raske. Olen pidanud teda aitama kraadiklaasiga ei saa öelda, et ta ära harjub sest vahepeal läheb hästi ning väljutab ikka kakat ise ning kui olen aidanud muutub tuju kohe rõõmsaks ja heaks tal saab kerge aga jah kaka on sinepikollane ning limane ja tükikesed sees nagu uurinud olen on see rinnabeebil normaalne kaka, aga just see hetk kui punnima peaks on nii valulik annan juurde ka probiootikume, aga ei paista et ka neist abi oleks mida teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisusest saab rääkida siis, kui väljaheide on kõva, laps
kakab harva (alla kolme korra nädalas) ning kakamine põhjustab talle vaevusi. Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire (funktsionaalne häire) ja harva on selle taga mingi haigus.
Teie kirjutate, et Teie lapse kaka on kollane ja pehme, seega pole tal kõhukinnisust. Ei ole hea kraadiklaasiga kakamist aidata, las laps proovib ikkagi ise kakamisega hakkama saada, sest kaka ju kõva pole. Kui ikkagi kakamine tekitab vaevusi, siis võiks kraadiklaasi asemel pigem kasutada glütseriiniküünlaid, mida müüakse apteekides.
Kakamise soodustamiseks võiksite alustada lapsele lisatoidu andmisega ja pakkuda talle kaerahelbeputru, köögiviljapüreesid ja kuue kuu vanusest alates ka seedetrakti tegevust soodustavat sorbitooli sisaldavat pirni-, ploomi- või õunapüreed.
Veel müüakse apteegis Duphalaci, mida võib ka proovida lapsele anda kuni 5 ml päevas, kui lisatoidu andmisest abi pole. Duphalac sisaldab laktuloosi ja see ei imendu soolestikust organismi ja muudab kakamassi pehmemaks, suuremaks ning lapsel on kergem kakada. Esimestel päevadel võib Duphalac tekitada aga gaase.
Kui laps võtab kaalus ilusasti juurde, siis väga suure tõenäosusega ongi tegemist nö funktsionaalse häirega ja mitte haigusega ning häire möödub lisatoidu saamisega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor