2.a lapsele gripivaksiin (kas tasub teha) 13.11.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul selline küsimus, et millised riskid on kui teha 2,5 aastasele lapsele gripivaksiin ?

Meil poeg olnud tihti gripis alates sellest ajast kui 1,7 aastaselt läks lasteaeda. Tavaliselt sai maksimaalselt 2 nädalat terve olla kui tuli juba uus köha ja nohu. Ja temal tuleb alati nohu siis äge köha ja palavik ka.

Kas gripivaksiin võiks siin aidata ? Või on parem kui laps ise kõik haigused läbi põeb ja see tugevdab immuunsust ja tulevikus vähem haige ?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gripivaktsiin aitab ainult gripiviirusest põhjustatud haiguse vastu. Hingamisteede haigusi tekitavad aga väga paljud viirused ja mitte iga köha ja nohu ei ole gripp. Gripp on üks raskemaid viirushaigusi koos köha, kõrge palaviku ja lihasvaludega ning seda võivad põdeda eriti raskelt inimesed, kellel on mingi kaasuv krooniline haigus. Seega gripi vastu vaktsineerimine kaitseb gripi vastu ja seda võib teha kõigile. Gripi vastu peab last vaktsineerima igal aastal uuesti.
Teisi viirushaigusi, mida nimetatakse ka külmetushaigusteks, põeb lasteaias käiv väikelaps 7-9 korda aastas. Lapse immuunsus kasvades paraneb ja laps hakkab harvem põdema.
Kindlasti soovitan ma lapsele teha kõik ettenähtud vaktsiinid, sest haiguse läbipõdemine annab samamoodi immuunsuse kui vaktsineeriminegi, kuid haigust põeb laps alati raskemalt ning vaktsiinvälditavate haiguste põdemine on ohtlik, mõned neist võivad lõppeda ka surmaga. Vaktsiinides kasutatakse vaid väikest osa haigust tekitavast viirusest ja bakterist, mis annab immuunsuse ning laps ei haigestu vaktsiinvälditavasse haigusesse.
Öise köha korral võib abi olla lusikatäiest meest enne uinumist. Köharohud köha ära ei võta, vaid muudavad röga vedelamaks ja seda on lihtsalt kergem välja köhida. Köhal on tavaliselt oma kulg, see kestab kuni 2 nädalat, harva ka kuu aega ja paraneb omasoodu. Kui aga köhale lisaks on lapsel mitu päeva kõrge palavik või hingamisraskus või laps muutub loiuks ja hingamine häälekaks, siis tuleb abi saamiseks pöörduda arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Pneumokokivastane vaktsiin

Tere,
minu hetkel 2 a poega soovitab perearst vaktsineerida Synflorix´iga. Teda on vaktsineeritud 7- ja 9- kuuselt Prevenariga. Vaktsineerimine otsus sai tehtud peale poja 4 kuu vanuselt viirushaiguse ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Konsulteerisin Teie küsimusele vastamiseks laste infektsionistiga dr. Eda Tammega. Tema arvamus on järgmine: momendil on kõige otstarbekam edasi vaktsineerida Prevenar 13-ga, mis on ...

Loe edasi

vaksineerimine

Tere
Kas 1,5-aastasele lapsele on mõtet teha puugi vaksiin.Aitäh

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Puugivaktsiini on 1,5 a. lubatud teha. Haigestuvad aga kõige sagedamini kooliealised. Seetõttu võiks vaktsineerida kooliminekueas.
Parimate soovidega
Heli Grünberg

Loe edasi

Kiire! Soit Taisse ja vaktsiin.

Soidame 29ndal Taisse ning kaalume, kas oma lapsele, kes on 1a ja 7k vana, oleks vaja teha A-hepatiidi susti. Ise oleme vaktsineeritud. Merimetsa Haiglast vastati, et see on iga vanema sudamttunnistuse ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
A-hepatiidi vastane vaktsiini on lubatud üle 2-aastastele. Seega ei ole Teie lapsele vaktsiini tegemine veel näidustatud.

Parimate soovidega
Heli Grünberg

Loe edasi

Puugivaktsiin

Tere!

Tahaksime teha oma 2,5 aastasele lapsele puugivaktsiini, kas see on ohutu?

Kadi

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Puugivaktsiini võib teha üle aastasele lapsele.
Lugupidamisega

Heli Grünberg

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi