pikaajaline köha, punnid ja laigulised põsed.Punnid kätte vartel ja jalgadel, astma, 10.07.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Kirjutan Teile enda lapse haigusloo.
20märtsil algas nohu.
26 märts köha.
6 aprill pöördusin perearstile
13aprill pöördusin emosse ,sest laps köhis nii,et nägu täitsa punane.Võeti bakterite külvi.
15aprill saime vastuseks,et baktereid on ninas palju ja määrati augmentin H ja Õ 7päeva,ilma probiootikumiteta kuna lastearst ei soovitanud neid koos võtta.
Õhtul tõusis palavik.
24aprill tugev kõhulahtistus (tingitud antibiootikumist,lastearst soovitas hakata andma probiootikumi 10 päeva,lisaks kirjutas sidraset-i mis pidi kõhu kinni tegema aga meil ei toiminud see.)
11maiks laps sai terveks,köha ja nohu taandusid varem aga kõhulahtistus keskis kaua.
21mai jälle haigestus -köha öösiti kellaajaliselt 04-05,30 ajal,pöördusime perearstile.
25mai.Perearst võttis bakterite külvi.
29mai vastused- bakter nimega moraxella catarrhslid. Määrati antibiootikumid lekoklar (2,5ml 2xpäevas 5päeva + probiootikum 5päeva.
30mai kõhulahtistus.
4juuni hommikul viimane antibiootikum ja probiootikum. Nii hullu köha öösiti polnud aga päris ära ei kadunud.
8juuniks kõhulahtistus kadus aga köha oli ikka.
11juuni perearstile.
18juuni lastearst kus tehti vereanalüüsid ja allergiatest. Veri oli korras,vitamiinid paigas, allergiatestis toidu vastu ei pidanud olema kuid hoiduma peab närilisest.
Määrati ventolin siirup 5päeva ja pulmicort, zyrtec, Esimeste päevadega hakkas köha kohe taanduma aga kui ventolini siirupi ära jätisin siis 7päeval oli köha tagasi ja enam ei mõjunud ravi isegi kui uuesti hakkasin ventolini andma.
2juuli lastearst teise arsti juurde kuna viimane läks puhkusele.
Arvati,et lapsel on astma. Määrati ventolin inhalaatoriga 5 päeva ja vahemahutiga flixotide inhaler 2kuud ja monkasta 2kuud.
Selle 5 päeva jooksul mis laps võtab ventolini inhalaatoriga lubati,et köha kaob aga õnneks ei köhi laps enam öösel aja ei saa öelda,et köha päris ära kadunud oleks,päevasel ajal köhib ikka. 2 septembrini kasutame viimaseid ravimeid.
16 juuli jälle vastuvõtt lastearstile.
17 juuli lähme perearstile,et saada 1aastase lapse vaksiin kuna oleme sellega haiguse tõttu hiljaks jäänud.

Hetkel on meil ravi veel peal kuni 2 septembrini.
Kuid need punnid mis põskedel ,käe vartel ja kintsudel on võib haiguse põhjus olla,sest lapsel peab see allergeen ikka kõrval olema,et ta nii tihti koguaeg haigeks jääb ja mis on astma põhjustaja. Perekonnas pole astmat.
Sööme tuttel3 piimasegu 500-600ml päevas + lisatoit. Enne tahtis laps süüa ka öösel aga pärast lastearsti vastuvõttu asendasin öised piima söömised veega.
Olen viinud kodust ära kõik toalilled, võtnud vaiba maast juba 2nädalat möödas aga ei ole paremuse poole läinud. Elame paneelmaja korteris. Haigus algas kui kütteperiood lõppes aga nüüd teen lapse pärast ahju tuld ka siis kui tunnen toas vihmasel ilmal niiskust,et äkki asi on õhus. Panime hiljuti kõigidesse tubadesse õhutused kuna enne oli võimalus vaid wc ja vannitoas kuid tubadesse õhutus ei jõua vaid ainult akent lahti hoides.
Ei kasuta enam fairit lapse nõude pesemiseks, nüüd hiljuti ostsin neutral sensitive skin nõudepesu vahendi kuid muutusi pole näha.
Allergiatestis on liiga vähe allergeene. Oleks tahnud teada saada banaani,maasika kohta ja seened hallitus,keemia, tolmulestad, ravimid,õietolm,väga huvitaks meid ehitusmaterjalist kipsplaat kuna korteris on need meil seinas aga selle vastu pole vist võimalik testida. Kassiga on laps meil imikust peale koos olnud seega oleks hea uuesti ka kassi vastu testida kuna see näitas hetkel 0.
Peab välja selgitama millest lapsel on nii pikalt köha. Punnid olid tal juba varem äkki 6 kuuselt märkasin ainult põskedel punne aga ei hakanud kohe suurt tähelepanu pöörama kuna muid kaebusi polnud.
Panin aja teie vastuvõtule aga kahjuks on nii pikad järjekorrad alles 28 oktoober.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pildi järgi ei saa kahjuks mingit diagnoosi punnide kohta panna. Kui need väiksed punnid ei sügele ja püsivad üsna muutumatuna, siis võib olla tegemist olla lihtsalt lapse naha omapäraga. On olemas selline naha omapära, mistõttu karvanääpsudes, kohast kust tulevad välja nahakarvakesed, on punnike ja see punetab. Väiksed roosakad, vahel ka punetavad ja mõnedel on valkjas täpp otsas, punnid on siis põskedel, õlavarte külgedel ja reite eespindadel ning need last ei häiri.
Kevadised haigestumised olid ilmselt viirushaigused, millele lisandus bakternakkus. Antibiootikumidega raviti bakterid välja. Pärast haigust võib lapsel köha kesta kuni kuus nädalat. Kui aga köha püsib kauem ja lapsel on kasu sissehingatavates rohtudest ning Ventolinist, võib olla tegemist lapseea astmaga, mis sageli ei olegi seotud allergiaga. Flixotide ja montelukasti toime tuleb alles ca kuuajalise kasutamise järgselt, seega on vaja veel kannatust, et ravi toime üle otsustada. Lapsel on hingamisteed kitsamad kui täiskasvanutel ja kui bronhidesse tekib haiguse tõttu turse või need ahenevad, siis tekibki köha ja vahel ka vilistav hingamine. Nagu ma juba eespool mainisin ei pruugi põhjuseks üldsegi allergia olla, lihtsalt lapse hingamisteed on ülitundlikud ja need võivad reageerida erinevatele ärritajatele - haigused, tubakasuits, õhusaastus, füüsiline koormus. Kokkupuudet suitsuga peab pikalt köhiva lapse puhul vältima, füüsilist koormust aga mitte.
Maasika, kodukeemia, ehitusmaterjalide vastu allergiateste ei tehta. Kas ilma allergiata on hea kasutada "sensitive" tooteid ja tagada kodus korralik õhutus.
Jätkake Flixotide ja montelukast ravi, kui laps väga tugevalt köhib või kuulete hingamises vilinaid, siis andke ka Ventolini ja minge septembris kontrollile. Lapse paranemisela aitab ka kindlasti kaasa suvi ja soojad ilmad.

Lugupidamisega,
Tiia Voor
Jätkate

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Kuiv, kinnine köha

Tere. Mure selline, et lapsel on teist päeva kinnine köha. Alles mõni nädal tagasi põdesime külmetusviirust (~1.5nädalat). Kuna lapsel on väga palju allergiaid, on meil kodus vastavaid rohte. Ka ventolini ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Astma kahtlusel paluge perearsti saatekirja laste-allergoloogile. Kirjelduse järgi võib olla tegemist astmaga, sest sellele viitavad nähud: pikaajaline köha, köha koormusel ja leevendust ...

Loe edasi

Öine köha

Tere, mure siis sellline, et laps köhib ja peale köhatust öögib, nagu tahaks oksendada (vahel ka oksendab peale köhatust). Köhimine ja öökimine toimub ainult öösiti, kui laps magab.
Peale viimast ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Öine köhimine võib olla tingitud nohu valgumisest kurku.
Öine köha võib olla ka astma üheks tunnuseks. Astma korral küll lisanduvad ka muud haigunähud nagu köha ja hingamisraskus ...

Loe edasi

kas lapsel nüüd astma?

Tere! Olen mures oma 3a tütre pärast. Laps hakkas alates aug. 2008 käima lasteaias ja paari nädala pärast hakkas köhima. Köha kestis vahelduva eduga, üksikutest köhatamistest kuni öiste pikkade köhahoogudeni, ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Lasteaias käiva 3-aastase lapse puhul on korduvad köhad üsna sage probleem, sest väikelapse immuunsus alles areneb ja tugevneb. Väikelastel on limaskestadel (hingamisteede ja seedetrakti) ...

Loe edasi

Pikaajaline köha

Tere!
Kõigepealt suur tänu võimaluse eest Teile kitjutada ja oma küs. esitada!
Muret teeb 4 a tütre pikaajaline köha. Haigus algas 17.09 tugeva kurguvalu ja hiljem ka nohuga, pisut ka lahtist ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Pikaajaline köha on sage probleem lapseeas. Kuni kaks nädalat kestev on üsna tavaline.
Vereanalüüsi vastuste alusel julgen mina arvata, et hoopis mükoplasma (Mycoplasma) võib olla ...

Loe edasi

Pikaajaline kuiv köha

Tere

Mure seisneb selles, et 3-4 nädalat on 3aastasel lapsel püsinud kuiv köha. Köha tekkis sisuliselt üleöö, seega pidasin seda algul külmetuseks. Ometi ei ole köha vaatamata kodusele ravimisele ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Pikaajalise ehk üle kahe nädala kestva kuiva köha põhjuseid võib olla mitu. Kõige sagedasem põhjus on üks äge haigestumine. Mükoplasma infektsiooniga ei ole alati palavikku ja iseloomulik ...

Loe edasi

Allergiaravi ja köha

Tere,
Kuna nahaarstile praegu küsimusi esitada ei saa ja kopsuarsti poole ka vist sellise küsimusega pööruda pole mõtet, siis ehk oskate Teie nõu anda. Mu kaheaastasel pojal diagnoosis nahaarst tugeva ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere!

Allergia on väga keeruline valdkond ja vahel ei leiagi vaatamata kõikidele testidele allergia põhjust.
Käesolevalt saan ma aru, et Te ravite lapsel allrgilist löövet ja ma loodan, ...

Loe edasi

pikaajaline köha 2,3a. lapsel

Tere,
selline mure, et novembris juba saab aasta täis kuidas laps köhib (mitte midagi ei aita, jõime nii palju siirupit ja tablette...), nohu ei ole, palavik oli 2-3 korda. Alguses meie perearst ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Pikaajalisel köhal on palju võimalikke põhjusi. Mitmed võimalikud põhjused on Teie lapsel köha põhjusena juba välja lülitatud. Kõige õigem on konsulteerida last veelkord laste allergoloogide-pulmonoloogidega. ...

Loe edasi

köha

minu 4-aastane laps on septembri kuust saadik köhas. Köha on selline rögana,kestab paar nädalat siis läheb üla ja nädala pärast tekib jälle.Perearst ei oska peale adenoidide midagi kahtlustada.Olen nõutu ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Pikaajaline köha vajab kindlasti põhjuse selgitamist. Esmalt vajaks laps laste kopsuarsti-allergoloogi e. pulmonoloogi-allergoloogi konsultatsiooni. Niisuguse köhimise taga võivad peidus olla ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi