Piimakohvi laigud 06.05.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu pojal oli üsna varajases beebieas juba näha 3 piimakohvi laiku. Lastearst pööras neile ka tähelepanu ja soovitas neid jälgida. Vihjas, et kui neid juurde tuleb, siis võib see tähendada erinevaid haigusi, Nüüd ma näen, et neid tõesti hakkab juurde tulema. Hetkel on need vaid heledad varjundid mida näeb teatud valguses. Ma isegi ei oska öelda, kui palju neid varjundeid on, aga mulle tundub, et päris rohkelt. Perearst ja nahaarst ei oskanud mulle midagi öelda. Ise internetist otsides leidsin, et need viitavad neurofibromatoosile. Haigust lugedes tundub, et see hõlmab kõiki võimalikke hädasid.
Kuna neid uusi tekkinud laike silm veel hästi ei seleta on mul raske neid ka arstile näidata. Lisaks tundub, et paljudel arstidel pole infot sellest haigusest.
Millise arsti poole peaksin pöörduma? Kas peaksin juba praegu abi otsima või ootama, et laigud tumedamaks lähevad? Kui lihtne on seda haigust diagnoosida ja milliseid uuringuid on vaja teha?

Aitäh

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Neurofibramotoosi üks tunnus on tõepoolest piimakohvi laigud, aga neid peab olema üle kuue ja nende suurus peab olema üle 5 mm.
Neurofibromatoosi ravivad neuroloogid ehk närviarstid. Kui laike on vähem kui kuus tükki, siis ei pea veel muretsema ja eriarsti juurde minema.
Mõnel inimesel on mõned sellised laigud ja see ei tähenda kohe haigust - oluline on ka laikude arv ja suurus.
Ärge veel ilmaasjata muretsega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Pigmendilaik 1a3k lapsel

Avastasin mõnda aega tagasi lapse tuharal umbes 1,5 cm läbimõõduga helepruuni laigu. Muidugi tormasin googlisse kohe uurima. Mure on väga suur, sest see võib tähendada rasket haigust. Näitasin ka perearstile, ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Üksiku pigmentlaiguga inimesi on päris palju ja see ei tähenda haigust. Kui helepruune ehk siis piimakohvi laike on rohkem kui kuus tükki, suunatakse laps eriarsti juurde.Kui laps kasvab ...

Loe edasi

Lapsel pruunikad laigud

Tere!

Lapsel tekkis esimene pruunikas laik 2 nädalat peale sündi. Laik tekkis naba juurde ja on 5mm läbimõõduga. Paar kuud hiljem tekkis veel taoline pruun laiguke kintsu peale (läbimõõduga ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Pildilt näen ühte pruuni laiku reie ülaosas, aga väiksem laik on halvasti näha.
Reiel oleva laik võiks sobida nn piimakohvi laiguks (aga väga hästi ole ka see laik näha), mida ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi