Beebi kõhumured vol 2 08.04.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kirjutasin eile samal teemal ja täpsustaksin, eelmine postitus oli järgnev (4,5k vanusel beebil on alates 2. elunädalast probleemid gaasidega. Proovitud erinevaid d-vitamiine, gaasirohtusid, probiootikume, võimlemist, massaaži, õlimähist, tilliteed, vanni, kõhulipanekut (kõhuli magamast keeldub) jt kõikvõimalikke vahendeid, mille kohta loetud ja mida on soovitatud. Nüüdseks on päevad rahulikumad (mööduvad õues loksutades/kärutades), nuttu on vähem ent ööd väga rahutud (vehib, punnitab, ca 2h järel on üleval ja magama saab tissitades, ja une ajal aitab jalgadega võimlemine ning pepu loksutamine, varahommikul ei aita seegi) ja lapsel raskused kakamisega (kui mähet vahetades punnitab, siis aitab õlise vatipulgaga). Kaka on rohekas, valgete tükkidega ning limane. Laps on saanud ainult rinnapiima. Olen pidanud dieeti ja jälginud söömist. Dieedi ajal välistasin piimatooted - 2 nädala jooksul polnud muutust, üksnes rinnapiim hakkas vähenema. Hiljem sõin eelistatult täistera ja piiratult piimatooteid, ei miskit. Nüüd alustasin täiesti neutraalsete toiduainete dieeti, kolmas päev, veel muutust pole. Lapse kaal on tõusnud normi piires. Perearst ei näe vajadust lapse toitmise muutmiseks, lastearst paneks lisatoidule. Olen täielikus segaduses. Lapse vanusest lähtudes peaks minema paremaks, aga edasiminekut pole siiski. Kas ultraheli ja vereproov oleks varem põhjendatud? Kas peaks külastama allergoloogi või uurima piimavalgu/suhkru, rinnapiima talumatuse kohta? Kas lisatoidu andmine on põhjendatud (lastearst, perearst ja toitumisnõustaja räägivad kõik erinevat juttu) või oleks abi rinnapiimaasendaja andmisest? Oleme nii hädas ja kurnatud, et iga uus mõte ja arvamus on teretulnud, saaks ainult lahenduse.) Dieedi pidamise ajal olid kõik piimatooted välistatud. Muna pole väga ammu söönud. Praeguse dieedi puhul (välistatud piimatooted, teravili jt levinud allergeenid) söön pruuni riisi, tatart, hirsihelbeid, kurki, sealiha, banaani. Soovitati ka lillkapsast ja brokolit, aga emb-kumb tegi lapsel põsed punaseks ja karedaks. Kõhumure on viimasel kahel päeval nii äge, et laps keeldub mitmel korral päevas ka rinda võtmast. Kakas pole muutusi, endiselt limane, roheline, valgete tükkidega. Saan aru, et dieedi tulemusi näeb kuni kahe nädala jooksul ent minu jaoks on mõistusevastane, kuidas nüüd on asi max neutraalsete toiduainetega hullemaks läinud. Kas täiendav kaka -või vereproov ei annaks selgust? Kas on võimalik, et laps saab stafülokoki baktereid või pärmseent, vms mis mõjutab tema seedesüsteemi, minult? Probleem on ju kestnud 4 kuud, laps on selle aja jooksul palju liikuvamaks muutunud, aga endiselt pole lahendust, pigem on praegu vähikäik.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Safülokokid ja pärmiseened on olemas kõigi inimeste soolestikus vähemal või suuremal määral, need kuuluvad soolestiku tavapäraste mikroorganimide hulka. Teie laps on ju saanud antibiootikume, mis hävitavad mikroobe, kuid tulemust ei ole. Seega tahaksin uskuda, et safülokokid pahategijatena võib ära unustada.
Kui Te kahtlustate lapsel allergiat, siis võiks allergoloog lapse üle vaadata ja vajadusel ka uuringuid teha. Tavaline vere- ja kakaproov tõenäoliselt mingit uut infot ei anna. Soolepõletiku korral määratakse roojas kalprotektiini sisaldust ja allergia kahtlusel vaadakse eosinofiilide (ühed rakud) hulka kakaproovis, neid analüüse perearst teha ei saa. Rääkige oma murest perearstiga, ususn, et vajadusel suunab ta lapse eriarsti (laste gastroenteroloog või allergoloog) vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Beebi kõhumured

4,5k vanusel beebil on alates 2. elunädalast probleemid gaasidega. Proovitud erinevaid d-vitamiine, gaasirohtusid, probiootikume, võimlemist, massaaži, õlimähist, tilliteed, vanni, kõhulipanekut (kõhuli ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Väga raske on anda soovitusi last ise nägemata. Gaasivalud on titadel sage probleem ja nende raviks ei olegi ühtki väga head vahendit, parim on aeg ehk siis lapse kasvades probleem kaob. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi