D-vitamiiini üledoos 15.03.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Laps on 2,5 kuud vana. Lapsele soovitati anda D-vitamiini suuremas koguses. Tavalise 400 RÜ asemel, 600-800 RÜ'd.
See on pikem lugu, et miks kogused valesti said, kuid olen nüüd väga mures. (Lühidalt: Üks d-vitamiin oli konsentreeritum. Minu enda viga ja rumalus, et ei tutvunud põhjalikult infolehega ja proviisor ei täheldanud ka. Sõnas vaid, et kõik on ühesugused. Vahe selles, et ühte tuli anda 5 tilka (400 RÜ) ja teist 1 tilk (440 RÜ). Laps sai rohkem D-vitamiini. Umbes 10-14 päeva u. 2000-3000 RÜ. Kas see võib olla ohtlik või tekitanud tüsistusi? Hetkel pean D-vitamiini manustamisega vahet. Lapsel otseselt mingeid kaebusi ei tähelda.
Ette tänades konsultatsiooni eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

D-vitamiini päevane maksimaalne doos on 9-18aastastel lastel 4000 RÜ, imikutel rahhiidid profülaktikaks 1000 RÜ. Saan Teie kirjast aru, et Teie laps vajas nagunii suuremat doosi D-vitamiini, seega oli tal D-vitamiini vaegus ja vitamiini vajadus suurem. Lühiaegselt suuremas koguses vitamiini saamine ei põhjusta lapsele tervisehäiret, mürgistuse tekkeks peaks laps saama D-vitamiini iga päev 2000 RÜ vähemalt 3 kuud.
D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, see tähendab ta jääb organismi püsima ja nii nagu te juba olete teinud, ei tohiks praegu lapsele vitamiini juurde anda.
Kui olete mures, siis perearst saaks võtta vereanalüüsi, et määrata kaltsiumi, fosfaadi ja D-vitamiini sisaldust seerumis.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

D-vitamiin

Miilised on d-vitamiini ülekülluse tunnused

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Vitamiin D hüpervitaminoosi korral suureneb oluliselt vere kaltsiumisisaldus. Vitamiin D ülekülluse tunnusteks võivad olla isutus, oksendamine, erutuvuse tõus, suur janu, rohke pissimine. Vitamiin ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: