6 kuune laps ei taha süüa 07.01.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Sündides kaalus laps 3600, seega parajalt suur laps. Alguses andsin rinnapiima kuid ühekuusena hakkasin rinnapiimaasendajat andma. See läks kohe alguses vaevaliselt: jõi vaid 150 ml päevas, siis sai väheke rinnapiima ka. Kui ta kahekuuseks sai, hakkasin talle rinnapiimaasendajat andma magades, nii sain ta enam-vähem sööma. Sõi umbes 700-800 ml päevas. Kui neljakuuseks sai, hakkasime kohe püreedega harjutama, kõrvitsa ja lillkapsa. Kogused olid väga väiksed- pigem harjutamiseks, et kui ta üles ärkab ja magades ei söö, siis oskab vähemalt lusikaga süüa. Tundus, et kõik läks ilusti. Kui ta kuuekuuseks sai, hakkasime arsti soovitusel rohkem püreed andma ja lisaks veel putrusid- 2korda päevas püreed ja 3 korda päevas erinevaid putrusid. Sõi ilusti. Nüüd on ta kohe-kohe 7kuuseks saamas ja ühel päeval äkitselt enam suud lahti ei tee, hoiab huuled kõvasti krimpsus. Vägisi söötma ei hakanud, hakkasin siis jälle rohkem rinnapiimaasendajat andma. Ja panin piima sisse ka kõrvitsa ja lillkapsapüreed. Sööb ikka ainult magades. Aga sellest on vähe. Kaaluga on koguaeg probleeme olnud- ei taha kuidagi juurde võtta. Praegu kaalub ainult 7000g. Ise on aktiivne, keerama hakkas juba enne 3kuuseks saamist ja roomama 5 kuuselt, veel ei istu. Kas peaksin muretsema, et ta nii vähe kaalub, pikkus on korras (69cm). Mida peaksin tegema, et lapse kaal suureneks? Kas peaksin talle putrusid andma või on rinnapiimaasendajast ja püreest küllalt? Laps on lõbus ja aktiivne. Kas võib olla, et tema seedesüsteem pole küllaldaselt välja arenenud kuna sünnist alates on kaka roheline olnud, olen talle mitu kuuri linexit andnud ja nüüd enam roheline pole, küll aga tihtipeale on kõht kinni. Kas peaksin midagi ette võtma või võin oodata kuni tal isu tekib?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

On tavaline, et periooditi sööb ka täiesti terve laps vähem või valib toitu.
Mõni laps ongi kogu aeg kehvem sööja. Lapsel peaksid olema kindlad söögiajad ja toidukordade vahel ei tohiks lapsele anda mingisuguseid näksimisi ega mahla ega teed ega muid suhkrusisaldusega jooke, et lapsel tekiks näljatunne. Janu kustutamiseks söögikordade vahele sobib ainult vesi. Näljatunne on isutuse korral üks paremaid abilisi! On lapsi, kes vaatamata sellele, et neil on kindlad söögiajad ja toidukordade vahel näksimist ei ole, söövad ikka vähe. Nende laste toidule (püreele, pudrule) võiks lisada kas õli või võid, et laps saaks väikese toidukogusega rohkem energiat. Ka võib panna piimasegu tegemisel veidi rohkem piimapulbrit, kui ette nähtud, ka nii saab laps väiksemast kogusest suurema hulga kaloreid kätte. Puder, mis on keedetud piimaseguga ja millele on lisatud natuke võid või õli, annab rohkem kaloreid kui köögiviljapüree. Siiski ei saa anda lapsele ainult putru, ikka peab andma ka püreesid. Seitsmekuune laps peab kindlasti saama ka liha. Seitsmekuune laps võiks süüa päevas ca 100-150 g lisatoitu jagatuna 2-3 korrale.
Mõni laps on kehva isuga kuni lasteaeda minemiseni ja seal koos teiste lastega hakkab paremini sööma.
Kui laps võtab kaalus juurde, areneb nagu vaja ja on rõõmsameelne, siis pole muretsemiseks põhjust. Kui aga lisaks isutusele on muud haigustunnused, nagu näiteks palavik, kõhukinnisus või kõhulahtisus või kui laps ei võta kaalus juurde, tuleb perearstiga nõu pidada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor