Lapsel lööve 06.11.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Lööve algas 18.okt. õhtul kui laps näitas põlvele et sügeleb.Väike punn oli aga rohkem edasi ei vaadanud .Tal talviti ikka muutub nahk karedamaks ja määrisin Novalani kreemi peale.Järgmisel päeval olid jalgadel kublad.Põhiliselt kintsudel.20.okt. käisime ka perearstile näitamas.Arvas et lööve millegist ja kirjutas Tsinkloksutist.Õhtul alustasime sellega määrimist.Paari päeva möödudes oli keha vasakul küljel kaenlaaluseni ja käsivarre alt peenteraline lööve,meenutas natuke Roseooli löövet.Ei olnud sellised suured kõrged kublad.23.okt. läksime uuesti arstile.Tehti vereproovid üldvere vaatamiseks ja allergiatestiks.Kirjutati Zyrteci tilgad 2x päevas 5 tilka.Üldveri oli korras ,mõne päeva pärast tuli allergia vastus ja see oli ka puhas.Kahtlustasime et uuest Yomi d-vitamiinist ehk ja lõpetasime selle andmise.Lööve endiselt püsis ,ei olnud paranemise märke aga ei tulnud ka juurde.29.okt kirjutas arst Advantani kreemi.Õhtuti määrisime kuid paranemist siiski polnud,pigem jalgadel tuli juurde.Kehale määrisin Advantani ühel õhtul ,kuna kehal nahast kõrgemaid kuplasid polnud.Kehal taandus ,on veel õrnalt näha kuid taandus.
Kuna jalgadel ma paranemist ei märganud ,pigem tundus asi halvenevat siis käisin 31.okt. ka nahaarstile näitamas.Ka tema kinnitas arsti sõnu et allergiline lööve kuid kontakt allergia mitte sisse söödud ainest.Oli perearsti poolt määratud raviga rahul.
Last ennast need punnid ei häiri,nüüd viimased päevad on jalgu natuke süganud kuid magab rahulikult.Tänaseks 6.nov. on jalad suuri kuplasid täis ,põhiliselt pealt.On mõned ka taga ja tagumikul.Kõhul mõni täpp ja käsivartel nahast kõrgemad kublad.
Pesuvahendid vahetasin kõik allergiavabade toodete vastu.Pesupulbrist ei usu et lööve tingitud on kuna kaelal (mis higistab kõige tihemini ) puudub igasugune lööve.Põsed puhtad ei mingit löövet.
Kirjutasin ka eelnevalt Perekooli kaudu lastearstile oma kirjelduse aga kuna pilti lisada ei saanud on raske öelda millega tegu võib .Tema arvas et tegu võib olla viirusest tekkinud lööbega.Enne löövet oli poiss haige.13.okt. õhtul tõusis palavik ja püsis kaks päeva.Teisel päeval püsis kõrgemana,kuni 38,6.Oli nohus.
Nüüd on taas haige,palavik tõusis 4.nov. õhtul 38,2,muid sümptomeid polnud.Palavik püsis terve 5.nov. 37,4-38,2.Hakkas köhima ,köha on rögane,nina tatine .Palavik täna 6.nov püsinud 37,1-37,5.Kasutan raviks Humeri tilkasid ,määrin hanerasvaga ja panin ka Paracetamoli küünalt.Homme lähme perearstile näitama.
Poiss muidu väga terve olnud ,talviti ikka korra paar haige olnud aga nüüd on ta nii lühikese ajaga haige ning lööve mis ei taandu.
Olen mõelnud võimalikud varjandid läbi millest lööve olla võib kuid midagi uut meie koju pole tekkinud ,kass on kuid õues ja temaga kokkupuude minimaalne,on ka akvaarium mis varsti 2 kuud olnud kuid lapsel puudub ligipääs kalatoidule ja tarvikutele.
Süda ei anna rahu et muidu terve poiss ja nüüd üks häda ajab teist taga.
Kui on allergiline lööve siis miks ta allu ravile ,selle aja peale peaks juba pooledki punnid jalgadelt pidanud kaduma hakkama või tõesti võtab see nii kaua aega ?Kas võib olla et lapsele ei sobi Advantan kreem ?
AItäh vastuse eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilma löövet nägemata on tõesti raske otsustada, millise lööbega on tegemist. Kui aga nahaarst arvas, et see on allergiline lööve, siis raviks sobibki hormoonkreem (Advantan), mida võib järjest määrida lööbele kuni 2 nädalat. Kui on kublad, mis sügelevad, siis aitab Zyrtec 5 tilka kaks korda päevas.
Allergilist löövet võib ägestada ka viirushaigus ja seepärast kohe ravi ei aitagi.
Varuge kannatust, enne kahenädalast igapäevast ravi ongi raske otsustada, kas ravi aitab või mitte.
Kuni lööve püsib, vältige lapse menüüs uusi sööke-jooke ja tsitrusvilju, maasikaid, tomatit, pähkleid, šokolaadi, kakaod, mett ja teisi maiustusi. Muidugi ei pruugi üldse lööve olla tingitud eelnimetatud toitudest, aga need söögid võivad soodustada lööbe püsimist. Ka kratsimine pikendab lööbimise aega.

Edu soovides,
Tiia Voor