Vereproov 12.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kui 2 aastase ja 4 kuuse lapse vereproov on järgmine (lisatud pilt ka ):
RBC 4,12
HCT 33,3%
MCV 80,8
HGB 116
MCH 28,2
MCHC 348
PLT 263
MPV 9,6
PDW 10,1
WBC 4,75
NEUT 1,22
LYMPH 2,51
MONO 0,51
EO 0,21
BASO 0,30
NEUT% 25,8%
LYMPH% 52,8%
MONO% 10,7%
EO% 4,4%
BASO% 6,3%
IG 0,01
IG% 0,2%
RDW-CV 12,5

Kas sellise vereproovi järgi võiks diagnoosida neutropeeniat ja mida see näitab või tähendab? Kas sellise vereprooviga võib vaktsineerida (2. eluaasta vaktsiin)?
Kas peaks kuhugi pöörduma sellise vereprooviga või on see väikelapsele tavapärane?

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Selle analüüsi alusel on lapsel veidi vähem leukotsüüte ja neutrofiile.
Leukotsüütide ehk valgete vererakkude arv võib olla madalam pärast viirushaiguse põdemist. Neutrofiilid on valgete vererakkude üks osa ja nende ülesanne on võidelda haigustekitajate vastu ja nende arv võib olla samuti väikesm pärast haigust, sest nad on nö "ära kulutatud" haiguse ajal pisikute vastase võitluses.
Ühekordse analüüsi alausel ei saa otsustada, kas on tegemist haigusliku muutusega. Kui analüüs on võetud haiguse ajal või vahetult pärast seda, siis võiks analüüsi korrata umbes 2 nädala pärast, kui laps on vahepeal täiesti terve olnud.
Seega laske perearstil vereanalüüsi korrata, ennem ei saa mingisuguseid otsuseid teha. Neutropeenia on väga vähene, tõenäoliselt mingisugust haigust selle taga ei ole, aga südamerahu tagamiseks võib analüüsi kontrollida.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Angiin

Tere
Lapsel suurenesid 2 nädalat tagasi kaelal lümfisõlmed, Nädal tagasi käisime ka arstil kus tehti vereproov ja vaadati kurku-kõik korras nii kurk kui vereproov. Kuna lümfisõlmed kaelal ei taandunud ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,

Mikroobide pooltpõhjustatud angiin kulgeb palaviku ja kurguvaluga. Enteroviirused võivad ka anda mandlitele täppe, kuid nende hooaeg on enamasti suve lõpul. Kuid on veel teisigi viirusi.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi