9-kuuse lapse istumisasend 24.04.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 9-kuune laps hakkas umbes kuu aega tagasi iseseisvalt istuma. Asendiks on nn W-iste, mitte jalad ees. Ei pööranud sellele suurt tähelepanu - pigem olin rõõmus, et laps õppis istuma -, aga kuna nüüd olen siit-sealt kuulnud, et selline istumisviis ei pruugi lapsele hea olla, tekkis mure. Kuna ta on kuu ajaga juba harjunud niimoodi istuma ja sellest asendist on mugav ka käputama minna, ei ole püüdlused asendit muuta mingit kasu toonud. Ta saab pahaseks ja võtab ikka juba harjunud asendi sisse. Kas on üldse mõtet korrigeerida ja kui kahjulik see W-iste tegelikult on? Kas on üldse põhjust muretseda?

Tänan vastuse eest ette.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps on hea arenguga ja lihastoonus on normaalne, siis on selline istumisviis lühiaegselt lubatud. Nagu Te isegi kirjutate, tundub, et sellest asendist on lapsel hea käputama hakata ja selline W-asend võib olla nö üleminekuasend.
Kui aga lapsel on näiteks lihased spastilised või vastupidi lõdvad, siis võiks lapse üle vaadata füsioterapeut, et otsustada, kas peaks lapse istumisasendit korrigeerima või mingisuguseid muid harjutusi soovitama.

Lugupidamisega,
Tiia Voor