Punased punnid ja laigud, lisatoit 24.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minul on 2 muret. Esiteks et 5kuusel tütrel on näo peal ja põskedel punased pisikesed punnid ja põskedel sellised punased laigud ka ja ka kätel, jalgadel ja ka sellised natuke karedad on ning mähkmepiirkonnas ka on natuke punaseid punne, mida ta üritab sageli sügada, kui mähet vahetan. Kas see võib olla toiduallergia?Ja kas seda peaks ravima või see läheb ajapikku ise ära? Ise arvan, et see allergia on äkki lisatoidust, ja ka siit mu teine mure, et lapsele olen pakkunud erinevaid lisatoite, millest ta võtab ainult banaanipüreed, teisi lisatoite ta üldse ei taha, sülitab välja, teeb krimpsus nägu ja olengi talle ainult andnud banaanipüreed, aga ei tahaks kogu aeg seda magusat ka anda. Kas võib olla et laps pole tegelikult lisatoiduks veel valmis? Või on äkki selle magusaga juba niivõrd harjunud, tegin vist natuke valesti, et kogu aeg andsin talle seda magusat püreed, nüüd on selle magusaga niivõrd harjunud, et midagi muud ei tahagi, ta on muidu rinnapiimal laps. Olen juba nii mures, üks mure teise otsa. Algselt tal neid punnegi ei olnud, olid lihtsalt põsed sellised punased, aga nüüd hiljuti tekkisid need punnid ka. Muidu ise ta on rõõmus ja tragi laps, aga mina olen lihtsalt väga mures. Mida ma tegema peaks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kas lööve on tingitud lisatoidust või millesti muust, on raske ütelda löövet nägemata. talvisel ajal kipub paljudel inimestel nahk kuivaks muutuma ja nahale tekivad lihtsalt kuivusest karedad laigud. Igal juhul tuleks nahka kreemitada tundlikule nahale mõeldud pehmendava kreemiga mitu korda päevas. Sobiva kreemi leiate apteegist, küsige sealt kreemi valiku kohta nõu. Kui ainult niisutava kreemiga määrmine toimet ei avalda, siis näidake löövet esmalt perearstile, kes annab nõu ja võib-olla määrab ka mõne ravimi ning vajadusel suunab lapse edasi lastearsti vastuvõtule.
Esimeseks lisatoiduks soovitavad lastearstid köögiviljapüreed või teraviljaputru, sest lapsele maitseb kindlasti rohkem magus maitse ja kui see on juba suus, siis on last raskem teiste maitsetega harjutada. Parim lisatoiduga alustamise aeg on 17 - 26 elunädal. Igat uut toitu peaks alustama väiksest kogusest ca pool teelusikatäit. Kõik lapsed ei harju uue maitsega kiiresti, sageli kulub selleks 10–15 maitsmiskorda. Seega ka köögiviljapüreed peaks pakkuma vähemalt paar nädalat, küll harjub laps sellegi maitsega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor