Nina kinnisus. 20.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

On tekkinud mure 3,5 aastase lapsega, täpsemalt tema nohuga. Praeguseks kuskil juba 2 kuud on kestnud imelikud nohud, mis ei taha kuidagi ära kaduda, pidevalt justkui "löriseb" ninas midagi ning kui välja nuuskab, siis on näha kord läbipaistvamat, kord jälle paksu rohekamat sekreeti. Nii vaheldumisi ning tundub, et ei saagi nina korralikult puhtaks ja vabaks nagu oli varem. Sellega kaasneb ka suur ninakinnisus, nohiseb päris tugevasti öösiti magades ning kui ta räägib, on selline tunne, et nina on kinni. Varem ta sellise häälega ei rääkind ja oli tunda, et nina on vaba. Varasemalt polnud ka meil nii pikka nohu, oli ainult 2-3 päeva, suhteliselt vesist ja siis kõik, nohu kadunud ja nina vaba. Seega paneb praegune olukord natuke muretsema. Ta käib muidugi ka esimest aastat nüüd lasteaias, ehk on need muutused seotud sellega või hoopis adenoid? Muret teebki see kinnine nina, mis tekitab vaevusi. Ehk oskate soovitada, kuidas seda leevendada? Kodus oleme kasutanud meresoolalahust, auru teind inhalaatoriga, kuid ikka on olukord suhteliselt sama, korraks nagu leevendub, aga siis tekib nagu taas. Perearsti soovituse kohaselt peaks võtma taas antibiootikume, kui nohu ära ei kao. Kuid ainuüksi nohu korral ma neid võimalusel lapsele siiski ei annaks.

Ettetänades,
lugupidamisega

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps hakkab lasteaias käima, siis kindlasti põeb ta sagedamini viirushaigusi ja nohu on üks neist. Kui aga nohu Teile muret valmistab, siis peaks lapse üle vaatama kõrva-nina-kurguarst, sest selles vanuses võib olla pikaajalise nohu üheks põhjuseks adenoidi suurenemine.
Ninakinnisuse korral võib paar-kolm päeva kasutada nohuravimeid (Otrivin, Xymelin jne), edasi aga peab jätkama meresoolalahuga.
Kui peres on allergiahaigusi, siis pikaaegse ninakinnisuse ja nohu üheks põhjuseks võib olla ka tolmulesta- ja loomaallergia. Esmalt aga soovitan konsulteerida kõrva-nina-kurguarstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor