5aastasel tüdrukul jalavalud 10.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minu mure järgmine...minu 5aastane tütar hakkas augustis paremas jalas valu kurtma, valutas vaid öösiti, käisime perearstil ja öeldi, et tegu kasvuvaluga. Kui suunas edasi Tartusse, käisime ka seal, ühtegi analüüsi ei tehtud, lihtsalt arst katsus jalga ja ütles, et kasvuvalu. Läksimegi siis koju tagasi. Öösiti määrisime hobusesalviga ja jäägeeliga, aitas mõneks ajaks magama jääda. Nüüd 1 jaan. hakkas vasak jalg valutama, lausa nuttis. Läksime siis uuesti perearstile ja nõudsin analüüse. Saadeti Põlvasse verd andma. Täisveri oli korras, aga CRV on 25, öeldi et põletik, käisime ka täna röntgenis ära, aga vastust pole veel saanud. Saadeti 16 jaan jälle Tartusse.
Kas see CRV 25 on väga halb näitaja ja millest see põletik või tekkida jalga? Kas see põletik on siis nüüd mõlemasse jalga läinud?
Miks valutavad jalad siis öösiti, kui on põletik?
Kuidas seda ravitakse ja kas ravi on väga pikaajaline? Kas see võib olla krooniline liigesepõletik?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

CRV 25 võib olla ka näiteks tingitud nohust, köhast, mingisugusest viirushaigusest. Seega ei saa ütelda, et CRV on tingitud ainult jalavalust.
Kasvuvaludele on just iseloomulik öine valu ja päeval on laps rõõmus ning jalavalu ei kurda ning jalaliigestes mingisugust paistetust ega muud haiguslikku ei ole. Kasvuvalud on sagedamini 4–8aastastel. Valu on tavaliselt öösiti sääre- või reiepiirkonnas ja valu läheb üle kas iseenesest või masseerides. Selline valu kaob enamasti murdeeas.
Teie teistele küsimustele saab vastata ainult see arst, kes on näinud last ja kõikide uuringute tulemusi. Kindlastei saate on küsimustele vastused 16. jaanuaril.

Lugupidamisega,
Tiia Voor