Lapse köha 11.11.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma 7-aastase tütre köhaprobleemi pärast.
Algas see umbes poolteist aastat tagasi pideva köhatamisega, mis ei tahtnud kaduda. Kuna mandlid paistsid kehvad, siis soovitas kurguarst need ära lõigata, samuti adenoidid. Pärast seda ei köhinud laps umbes pool aastat, seejärel algas köhatamine ja köhimine uuesti ning kestis 5 kuud.

Lasksime teha analüüsid nii kopsuklamüüdia, mükoplasma bakteri, läkaköha kui paraläkaköha suhtes, kõik olid negatiivsed. Perearsti juures tehtud vereproov viitas kergele allergiale, aga torketestid allergoloogi juures olid korras ning ka pulmanoloog ei osanud muud seletust anda, kui et ehk on tegemist lihtsalt tundlike hingamisteede probleemiga. Puhkasime suvel kaks nädalat soojal maal, aga ka seal ei saanud köhast lahti. Kurk vaadati uuesti üle, näis korras, kurguarst soovitas proovida soolakambrit ning 10-korrase kuuri järel köha augustis kaduski kaheks ja pooleks kuuks.

Nüüd oktoobri lõpus oli lapsel paaril päeval palavik, mis kiiresti möödus ning nädal hiljem algas vana tuttav köha taas ning on iga päevaga muutunud hullemaks. Kodused vahendid pole vähimalgi määral aidanud. Köha on selline kuiv, ilma rögata ärritusköha, palavikku ega nohu pole. Laps on muidu elavaloomuline, sööb korralikult. Kummalisel kombel magades köha ei ole, ainult ärkvel olles. Olen aru saanud, et viimane võiks viidata psühhogeensele köhale, aga ei mõista, mis võiks stressi tekitada - koolis läheb hästi, sõpru jagub, kodune keskkond on turvaline. Ka esineb köha võrdsel määral nii õues kui toas, kodus kui koolis, teiste seltsis kui omaette mängides.

Perearst on ka üsna nõutu, äkki on Teil mingi nägemus probleemi võimalikest põhjustest või sellest, kuhu ja kelle poole pöörduda, kui köha taas kuudepikkuseks venib?

Siira tänuga
murelik isa

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Peaksite uuesti konsulteerima allergoloogi-pulmonoloogiga. kuna köha on kestnud pikka aega, siis ilma last nägemata ja uuringuteta ei oska midagi midagi köha kohta ütelda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor