Bilirubiin 04.11.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 1kuune laps tundub näost kollane ja ka silmamunad. Silmades olid tal sündides verevalumid. Kas need võivad hiljem muutuda kollaseks? Käisin ka murega perearsti õe juures, kes ütles, et mul ei maksaks muretseda, et laps mul ongi pisut tumedama nahaga ja et mulle tundub, et kollane. Silmade kohta ütles, et kuna silmas olid sündides verevalumid, siis need muutuvadki nüüd kollaseks ja võib olla pikemat aega. Samas ta ütles ka, et uriini järgi saab näha bilirubiini, et kui uriin tume, et siis kahtlus, aga lapse piss on hele, seetõttu saigi teha ka ribatest, mis näitab ka, et bilirubiin ei ole kõrge, kuid saab seda testi usaldada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõik lapsed on pärast sündi veidi kollased. Bilirubiini tase tõuseb kõikidel lastel pärast sündi, seda nimetatakse vastsündinu kollasuseks. Kollasus tekib vanuses 24 tundi ja kestab tavaliselt kuni 14 päeva. Enne sündi on loote veres punaliblesid rohkem kui hilisemal eluperioodil. Pärast sündi hakkavad punalibled lagunema ja verre tekib sapipigment – bilirubiin, mida maks peab väljutama.
Verevalumid silmades muutuvad tõepoolest kollaseks ja tekitavad mulje kollastest silmadest.
Kui kollasus püsib üle 3-4 nädala, tuleb lapsi jälgida ja vajadusel teha ka analüüse. Bilirubiini taset saab kõige paremini hinnata vereproovi alusel. Mõnikord on pikemaajalise kollasuse põhjuseks nn. rinnapiimakollasus. Arvatakse, et mõne ema piimas on tavalisest rohkem vabu rasvhappeid, mis kaudselt takistavad bilirubiini väljutamist organismist. Selline kollasus taandub iseenesest mõne kuu möödudes ja rinnapiimaga toitmist katkestama ei pea.

Lugupidamisega,
Tiia Voor