Kõhukinnisus 17.10.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen veidi murelik oma 5 aastase poja pärast. Nimelt on vaevanud teda kogu aeg kõhukinnisus, mis sai alguse, kui poeg oli umbes 1,5 aastane ning kui tekkis mingil hetkel kartus potil kakal käia, sest see tekitas valu. Suuremast murest ehk kartusest potile minna saime üle, kuid kõhukinnisus kestab vahelduva eduga siiani. Kakal ei käi laps iga päev või kui käib, siis kakab vähe ning kaka on enamus ajast pabulate taoline ja tume. Lasteaias kakal käimise kohta ütleb, et seal talle ei meeldi kakal käia... Hommikuti sööme alati erinevaid putrusid koos kliidega. Mõnikord harva on kurtnud ka ülakõhuvalu. Perearstilt oleme saanud üldisi soovitusi, mis ei ole kahjuks tulemusi toonud. Kuidas peaksime käituma edasi?
Tänades ette, murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Kõhukinnisuse üheks sagedasemaks põhjuseks on dieedivead - kiudainetevaene toit ning vähene vedelik. Toit peab iga päev sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Olete juba tublisti söönud kliidega putrusid, seda jätkeke edasi. Putrudest sobivad mitmeviljahelbed, kaerahelbed. Manna ja riis ei ole kõhukinnisuse korral head.
Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel.
Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Lisaks dieedimuutustele saab vahel abi ka suukaudsetest ravimitest, mis muudavad kaka pehmemaks. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui probleem püsib vaatamata ravimitele, toidu muutmisele, soovitan pöörduda gastroenteroloogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Seedimine!

Tere!
Olen mures oma 2-kuuse pojaga. Tahaksin teada kas see on normaalne, kui laps ei kaka kolm neli päeva järjest(tundub nagu tal oleks kõht kinni). Ja kui kakab on tal väga valus(nutab). Samuti ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere!

Imik roojab tavaliselt iga toitmiskorra järel, eriti kui ta on rinnapiimatoidul. Osad imikud roojavad mitmepäevaste vahedega, aga roe on pehme ja roojamine valu ja vaevata. Sel juhul ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi