Laps joob liiga palju? 28.06.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen kirjutanud Teile ka eelnevalt samal teemal. Nimelt poeg, 1 aastane ja 4 kuune joob ööpäevas umbkaudu 2500 ml vedelikku. Sellest 650ml piim (hommikusöögi, lõuna ja õhtusöögi kõrvale). Muid jooke ei saa. Söök on sama, mis ka tervel perel. Üldiselt eelistame kanaliha ja kala. Ahjulõhe on tema lemmik. Sööb ta hästi-on alati söönud. Pissib samuti palju. Kakab 2 korda päevas. Viimasel ajal olen märganud silmade all kotte. Muid muutusi pole. On rõõmus ja tegus. Magab -3h lõunaund ja ööuni on 21-8ni. Öösel käib üleval joomas ja joob korraga 300ml vett. Põhjus, miks ma jälle sama murega kirjutan, on selles, et elame Soomes ja esimesel korral kui pöördusin selle murega arsti poole, saadeti mind koju tagasi ja öeldi, et ära ole kitsi ja anna lapsele juua. Täna sain taas sama vastuse. Olen otsustanud, et käin era-laboris proove andmas. Kuid tahaksin end enne kurssi viia, mida täpsemalt vaadata analüüside vastustest. Millised vahemikud on normaalsed ja mis mitte? Olen aru saanud, et vereanalüüs tuleb anda ja ka uriiniproov. Kas neid tuleks anda enne söömist või kuidas? Tänan!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei saa ma anda Teile analüüside vastuste referentsväärtusi, st norme, sest igal laboril on omad normid. Vereanalüüsis vaadatakse elektrolüütide ehk siis naatriumi ja kaaliumi ning veresuhkru sisaldust ja vere osmolaalust. Pissiproovist hinnatakse uriini erikaalu ja osmolaalust. Analüüsivastuste nihete korral peaks edasi uurima, sest sõltuvalt sellest kuhu suunas mingi analüüs on muutunud, määratakse edasised uuringud.
Parim aeg analüüside andmiseks on hommikul enne söömist ja joomist.
Kuna Teie kirjelduse järgi tunneb laps ennast hästi ja on arenenud ilusasti, siis suure tõenäosusega tal haigust ei ole. Ainuke häiriv asi on öine joomine. Ega Te ei tee soolaseid toite, mis võiksid lapse jooma ajada? Ja hea oleks, kui kirjutaksite umbes 3-4 ööpäeva jooksul üles milliliitrites, kui palju laps sõi, jõi ja pissis. Pissikogust on keeruline mõõta, sest ilmselt kasutate veel mähkmeid. Mähkmeid saab kodus kaaluda näiteks köögikaaluga enne ja pärast vahetamist ja siis arvutada uriinikoguse. Hea oleks saada täpne ülevaade lapse vedeliku tarbimise kohta ja seda siis ka arstile näidata. Suvel soojade ilmadega muidugi joovadki inimesed tavapärasest rohkem.

Lugupidamisega,
Tiia Voor