Refluks 3kuusel beebil 10.04.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kas on võimalik, et mu 3 kuusel beebil on refluks? Saab rpa-d Aptamil 1. Peale sööki tulevad krooksud ilusti välja, aga mõne aja pärast ka tuleb hapuka lõhnaga söök ka tagasi. Selline asi on toimunud meil viimased kolm kuud. Isegi siis, kui ta sai ainult rinnapiima. Peale tagasiheidet on laps kogu aeg viril ja nutab. Nägu on ka selline nagu oleks tal jube ebamugav olla. Kujutan ette, et endal oleks ka paha olla, kui kurgus kõrvetab peale oksendamist. Olen andnud talle Aptamil AR-i, mis aitas ülihästi, aga siis muutus kaka kõvaks. Kuidas aru saada, et probleem on tõsisem ja vajaks meditsiinilist sekkumist?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Toidu tagasiheide toimub ka tervetel lastel ja täiskasvanutel mitmeid kordi ööpäevas. Enamus kordi on tagasiheide lühiaegne ega tekita mingisuguseid vaevusi. Oksendamist võib koos toidu tagasiheitega olla kuni 50%-l lastel 3-l esimesel elukuul ning hiljem tagasiheide harveneb, nii et aasta vanustel lastel vaid 5%-l võib toidu tagasiheide tekitada oksendamist.
Toidu tagasiheide tekib imikul seepärast, et mao ja söögitoru vaheline sulgurlihas ei ole veel tugevaks arenenud ega suuda toitu alati maos kinni hoida. Tavaliselt ei kaasne toidu tagasiheitega mingisugust haigust ja last ennast oksetlemine ei häiri.
Toidu tagasiheidet on vähem rinnapiima saavatel lastel võrreldes toidusegusid söövate lastega. Kui aga toidu tagasiheide tekitab vaevusi piimasegu sööval lapsele, siis võib olla abi spetsiaalsetest paksendajaid sisaldavatest piimasegudest, mis on müügil apteekides (Aptamil AR, Friso Vom). Piimasegu söövad lapsed kakavad harvem kui ainult rinnapiima saavad lapsed. Nii võib piimasegu saav laps kakada vaid ülepäeva. Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui kaka on kõva või suuremahuline ja laps kakab harva (alla kolme korra nädalas) ning kakamine põhjustab lapsele vaevusi. Ühekordne toidukogus ei tohiks ületada 200 ml, siis on tagasiheite tekkimise oht suurem.
Pärast söötmist hoidke last iga toidukorra järel oma õla najal püsti, et väljuks toiduga koos allaneelatud õhk. Mao tühjenemine toimub kiiremini paremal küljel lamades, aga toidu tagasiheidet on vähem vasakul küljel olles. Seepärast soovitatakse vahetult pärast toitmist hoida last paremal küljel, magama aga panna kas vasakule küljele või seljale. Kõhuli olles on toidu tagasiheidet kõige vähem, kuid imiku äkksurma ohu tõttu, mis peamiselt juhtub kõhuli magavatel lastel, soovitatakse kõiki alla 1-aastaseid lapsi panna selili magama.
Toidu tagasiheide hakkab vähenema, kui lapse menüüsse lisanduvad tahked toidud ja laps hakkab istuma, tõuseb püsti. Enamasti kaob toidu tagasiheide 12-14 kuu vanuses.
Toidu tagasiheide on üldjuhul isetaanduv ega vaja mingisugust ravi. Kui laps võtab hästi kaalus juurde, on ise rõõmus ja rahulik ning tal puuduvad haiguse tunnused, ei pea arsti poole pöörduma. Kui aga lisaks sagedasele ja suuremahulisele oksetlemisele kaasneb ka halb enesetunne või palavik või kaalupeetus või nahalööve või kõhulahtisus, peaks pöörduma arsti vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor