9 a. laps ei tunne, kui natuke kakat tuleb püksi. 07.04.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole murega. 1,5 aastat tagasi kolisime tagasi Eestisse ja sellest ajast peale hakkasin avastama, et mu tütre trussikud on natuke kakased, mõnikord rohkem, mõnikord vähem. Hakkasin noomima, et hoolikalt puhastaks ja käks tihemini pesemas. Nüüd kui olen ise juures olnud, seletanud, mõistan, et probleem võib olla tõsisem, võib olla psühholoogiline, sest uus kool, uus keskkond, uus keel? Või on mingid ussid ( ei saa ise vaadata, sest wc pott on otse äravooluga). Ja kaka on küll veidi tumedam kui tavaliselt peab olema, kuid tundub, et ta on alati selline olnud. Enne meil ei olnud selliseid probleeme, vastupidi ta oli iseseisev potil käija 16kuuselt juba. Palun aidake nõuga! Olen väga mures oma lapse pärast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedamini on pükste määrimise põhjuseks kõhukinnisus, mille korral on pärakus kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedelam soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. Et pükste määrimisest lahti saada peab esmalt lahendama kõhukinnisus probleemi, st laps peaks hakkama iga päev korralikult kakama. Kõhukinnisuse sagedasemaks põhjuseks on dieedivead - kiudainetevaene toit ning vähene vedelik. Toit peab iga päev sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, täisteraviljatooted, kliid. Riis on kergelt kinnistava toimega, kaerahelbed seevastu lahtistava toimega. Ka ei sobi suures koguses nisutoodete tarvitamine, saia ja küpsiste asemel pakkuge leiba, sepikut. Roojamassid muutuvad pehmemaks ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud (õun, pirn, ploom). Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlu ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada ja selleks pakkuge talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Kui dieedimuutused ei aita, võib kõhukinnisus korral kasutada sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja ei tekiks enam kõvat junni pärakusse. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta.
Ka elumuutus võib põhjustada pükste määrimist. Last püksi kakamise eest karistada ei tohi, vaid teda peab hoopis positiivse tagasiside abil motiveerima õigel ajal potile minema. Näiteks võite päeva eest, mil ta pole püksi kakanud, teha mingi preemia. Hästi sobib ka, kui laps hakkab kalendrit pidama ehk siis ostke kalender, kuhu saab iga puhta päeva eest panna ilusa kleepsu.
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele, toidu korrigeerimisele ja positiivsele motivatsioonile, soovitan pöörduda gastroenteroloogi ja ka psühholoogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor