Laktoosi talumatus 19.12.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kui lapse emal on laktoosi talumatus ja tuli välja, et tema pojal, kes on 5aastane on ka laktoosi talumatus, siis mina kardan oma lapselapse pärast, sest tema emal on ka laktoosi talumatus. Kas see haigus on pärilik või on tegemist vale toitumisega kodus? Ja kuidas saab seda ära hoida?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laktoositalumatus on pärilik ja seda pole võimalik toitumisega ära hoida. Eestis on laktoositalumatust kuni 1/4 inimestest. Laktoositalumatust väikelastel ei ole, see avaldub tavaliselt 5-20 eluaasta vahel. Laktoositalumatus pole alati täielik – paljudel juhtudel saab
inimene süüa vähese laktoosisisaldusega toitu. Laktoosi
talumatuse all kannatavatele inimestele on välja töötatud
spetsiaalsed piimatooted, kus laktoos on lõhustatud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor