Mädane nahapõletik 09.07.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kuu aega tagasi tekkis lapsel rinnakule justkui hõõrdunud laik. (Esialgu arvasin, et lihtsalt on laua nurga vastu ära hõõrunud) aga laik laienes järjest ja u. 3-4 päevaga oli juba 8 cm läbimõõduga. Perearst pani diagnoosi mädane nahapõletik. Laps sai antibiootikumi kuuri ja määrimiseks Fucidini salvi. Haigus taandus, kuid nädal pärast taandumist oli haigus tagasi ja lööve tekkis pepu piirkonda. Uue puhanguga kaasnes ka köha, nohu ja palavik, mis kestis 6 päeva. Käisime näitamas nahaarstil, kes diagnoosis taas mädase nahapõletiku. Põletik ei taandunud ainult Fucidini kreemiga ja nüüd taas antibiootikumid (juba teine kuur kuu aja jooksul). Nahaarst arvas, et seekord võis laps saada nakkuse minu ohatisest. Ka minu ohatis muutus mädaseks ja ka minul on käsil antibiootikumi kuur, kõigele lisaks sai nakkuse ka teine laps (6aastane) ja tänasest ka tal lisaks kreemile antibiootikumi kuur.
Küsimus, mida teha, et me ei jääks nõiaringi ja see mädane nahapõletik ükskord taanduks ja tagasi ei tuleks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Nahamädapõletikku ehk impetiigot esineb väga sageli lastel ning on väga nakkav. Perekonnas, lasteaias või muus kollektiivis võib haigestuda üheaegselt mitu inimest. Nakkus võib edasi kanduda nii kätega kui ka ühiste käterätikutega. Soodustavaks teguriks on ka soe ja niiske keskkond, seetõttu esineb impetiigot kõige rohkem suvekuudel. Nahamädapõletik allub ravile ja paraneb arme jätmata. Ravimata võib see kesta mitmeid nädalaid ning olla nakkav teistele inimestele. Ennetamisel on oluline hea isiklik hügieen. Igal pereliikmel peaks olema oma käterätik ja pesemisvahendid. Sõrmeküüned tuleb lõigata lühikeseks, et vältida haiguse levimist kätega. Kuni nahal on põletikukolded ei soovitata vannis käia, määrdumise korral pesta desinfitseeriva seebiga. Põletikukoldeid tuleb määrida ravikreemiga kolde välisservast sisesuunas, et vältida koldest põletikutekitajate laiali levitamist.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

murelik ema

Tere! Küsimus oleks selline.Et 3 aastasel tüdrukul läheb tussu aegajalt punaseks(mähkmeid ei kanna)Kas oskate öelda miks ta läheb punaseks.Ja et millega määrida.

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Punetust nägemata on raske diagnoosi panna. Tegemist võib-olla ärritus- või kontaktdermatiidiga (dermatiit ehk nahapõletik) pesuvahenditest, hõõrduvatest riietest jms. Punetust võib ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi