Laps köhatab 26.06.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mure selles, et laps pidevalt köhatab, mitte köhib, vaid teeb nagu ise sellist kerget köhatamist. Viimasel ajal aina tihedamini, u 5-10 korda minutis. Köhatamine toimub just päevasel ajal ja nt siis kui telekat vaatab või rahulikumate mängude ajal. Öösel, mürades, või õues joostes ja mängides ei ole nagu täheldanud. Umbes 1.5 kuud tagasi olime ühe viirusega haiglas, kus lisaks sellele avastati ka kopsupõletik. Olime 7 päeva haiglas ja saime antibiootikume. Kohe peale seda hakkas tal kõrv valutama ja siis jälle 10 päeva antibiootikumid. Nüüdseks on juba üle 1 kuu nö terve olnud, aga köhatamine läheb aina tihedamaks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast haigust võib lapsel köha kesta kuni 6 nädalat. Teie poolt kirjeldatud köhatamine võiks sobida harjumuslikule köhatamisele, millele on iseloomulik, et köha ei ole öösiti ning füüsiline koormus ei tekita köha. Ilma last nägemata ja kopsu kuulamata, aga ei saa diagnoosi panna.
Madal hemoglobiinitaseme kõige sagedasem põhjus lapseeas on rauavaegus. Rauaallikaks on punane liha, see tähendab, et laps peaks sööma liha. Teiseks rauapuuduse põhjuseks on lastel haigestumine. Haiguse ajal võib-olla ka hemoglobiin madal, Et organismi rauavarud saaks täidetud piisavalt, peab kehvveresuse korral rauaravi tegema mitu kuud. Kui vaatamata õiges doosis ja piisava pikkusega ravi ning korraliku liha söömise järgselt jääb ikka hemoglobiini tase madalaks, tuleks teha uuringuid kestva kehvveresuse põhjuse välja selgitamiseks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor