Lapse billirubiini kõrgem tase 17.06.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Küsin, mis oleks 1.5 kuuse beebi normaale billirubiini tase? Meie beebi sündis 37+4 nädalal ja lisaks on meil erinev veregrupp, minul 0 ja lapsel B. Haiglas saime fototeraapiat ja billirubiini tase langes alla kriitilist piiri. Käisime 5 päeva peale kojusaamist kordusanalüüsi andmas ja siis oli näit 180 ja öeldi, et kõik on korras. Nüüd ühe kuu ja ühe nädalasena käisime perearstil ja arst vaatas, et lapse jume ikka kollane, samuti silmavalged. Billirubiini analüüs oli 140. Pereart ütles, et see normaalsest kõrgem (et normaalne on 40 ühikut), aga mitte kriitiline ja arvatavasti põhjustatud rinnapiimast.

Kas 40 on täiskasvanu või beebi normaalne tase? Haiglast jäi meelde, et lastel on normaalne kuni 300 (vabandan, et ühikuid ei mäleta).
Kas peaksin muretsema või lootma, et kollasus kaob iseenesest?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

kõige sagedasem kollasuse püsimise põhjus on tõepoolest nn "rinnapiimakollasus". Billirubiini väärtus võib olla siis 86-150 (harvadel juhtudel ka kuni 200) mikromooli liitris. Rinnapiimakollasus püsib maksimaalselt 12 nädalat. Selle kollasuse korral on iseloomulik, et bilirubiini tase püsib muutumatuna või pigem langeb ning laps kasvab ja areneb hästi. Kui kollasus püsib üle kuu aja, siis määratakse lisaks üldbilirubiinile ka selle fraktsioonid, et olla kindel, et tegemist on peamiselt mittekonjugeeritud bilirubiiniga.
Olete perearsti jälgimisel ja bilirubiini taset võiks perearst veel kontrollida. Kui bilirubiin tase langeb ja laps kasvab hästi, on tegmist rinapiimakollasusega, mis kaob iseeneslikult.

Lugupidamisega,
Tiia Voor