Unepaanika 11.01.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kas tegu võib olla unepaanikaga? 5 ööd järjest hakkab laps äkki täiest kõrist karjuma ja lausa kiljuma. Nii umbes 30 minutit või enam. Mitte ükski asi ei rahusta teda maha. Laps oleks justkui unes, kuigi võib ka istuda ja küsimuste peale raputab pead. Puutuda teda ei tohi ja sülle võttes läheb veel rohkem hüsteeriasse. Loobib lutti ja tudurätti, lükkab kohe käe kõrvale, kui selle ta lähedusse panen. Absoluutselt mitte miski ei rahusta teda. Ühtäkki jääb vait ja magab edasi, nagu poleks midagi olnudki... Tundub, et aastavahetuse ilutulestik tekitas lapses suure üleelamise. Kas võib olla sellest see asi tingitud? Perearst arvas, et võiks võtta enne magamaminekut terve tableti Magne B6 kuu aega. Lugesin aga infolehelt, et seda nii väikelastele anda ei tohiks...
Kah polevat palderjani tilgad pahad...
Mida võiks ette võtta? Kaua selline asi võiks kesta? Kas see magneesiumi kogus ikkagi liiga suur pole 1.8 aastasele väikesele ( 10,8 kg ) tüdrukule?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Unehäireid on väikelapseeas üsna sagedane probleem, kuni 15% lastest võib olla unes kõndimist, hirmuunenägusid. Unepaanika võib tekkida esmakordselt 18 kuu vanuses ja kõige rohkem esineb unepaanikat 3-7 aastase laste seas. Unepaanika või hirmuunenägude hood mööduvalt millalgi iseeneslikult. Unehäire vallandajaks on enamasti mingi stress-situatsioon, üleelamine (ilutulestik??), ka unepuudus. Unepaanikale või hirmuunenägudele on iseloomulik, et need kestavad mõni kuni 30 minutit ja tekivad tavaliselt öö esimesel poolel, sagedamini 1,5 tunni magamise jooksul. Tavaliselt laps ise unepaanikat hommikul ei mäleta, laps ise viibib nagu ärkveloleku ja magamise vahepealses olekus ja lapsega on võimatu selle hoo ajal kontakti saada. Unepaanikat peab eristama öisest epilepsiast ehk langetõvest, mille korral on iseloomulik, et imelikud episoodid on öö jooksul olla mitu korda, lühiaegsed kuni paar minutit ja enamasti öö teisel poolel.
Ma arvan, et Teie lapsel on unepaanika ehk hirmuunenäod. Kui laps areneb normaalselt , hood ei sagene, ei pea Te muretsema. Kui aga öö jooksul on mitu hirmuhoogu, lapse areng pidurdub, laps on uimane päevasel ajal, siis peaks konsulteerima närviarstiga. Kui on vajalik arsti konsultatsioon, siis enne seda võiksite pidada nö unepäevikut, milles kirjas hoogude sagedus ja kestvus. Küsige ka lähisugulastelt ja pereliikmetel, kas neil on olnud unepaanikat, sageli on see päriliku eelsoodumusega.
Unepaanikahoogude korral ravimeid üldreeglina ei kasutata, ka mitte vitamiine ja mineraalaineid.
Hoo ajal tuleb tagada lapse ohutus, näiteks et ta ei kukuks voodist maha.
Hooge on kindlasti sagedamini, kui laps on üleväsinud. Seepärast on hea, kui lapsel on kindel päevarežiim ja ta läheb õhtul kindlal kellaajal ja varakult magama. Enne magamist ei sobi aktiivsed ja erutavad tegevused, ka mitte teleka vaatamine! Pigem lugege lapsega raamatut, ka soe vann võib mõjuda rahustavalt. Kui vanemad on stressis ja murelikud, tunnetab ka laps närvilisust.

Edu soovides,
Tiia Voor